🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Ekologiskt basmatiris vitt 5 kg

195,00 kr*

39,00 kr* per 1 kg

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Från ekologisk odling
  • Inga konstgjorda färgämnen, smakämnen eller konserveringsmedel
  • Otroligt smakrik
  • Härligt nötig smak
Variant: Ekologiskt basmatiris vitt 5 kg
210,00 kr
200,00 kr
195,00 kr
170,00 kr
245,00 kr
210,00 kr
Sorte: Ekologiskt basmatiris vitt 5 kg
200,00 kr
195,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 17.05.2025

Produktinformation Ekologiskt basmatiris vitt 5 kg

Skaffa vårt basmatiris med smaker från länder långt hemifrån. I Indien och Pakistan är denna rissort redan en fast beståndsdel av köket, som har sitt ursprung i Afghanistan. Basmatiris har en nötig smak med en blomming doft och skapar en bra konsistens. Det är en utav de ädlaste rissorterna.

Våra båda basmati-varianter, i brun och vit, och redan blivit godkända av KoRo-smaktestet, där vi sökt, provat och valt ut de bästa rissorterna för dig. Och då menar vi inte bara smakerna, utan också själva hanteringen av dem. Jätteenkelt och snabbt går det att koka upp den här rissorten, som bara efter 15 min får en luftigt mjuk konsistens. Vitt basmatiris är lite mjukare i konsistensen än brunt basmatiris och skillnaden i bearbetningen av dem; det vita riset slipas och befrias därmed från sin silverhud.

Doftriset kan användas sött eller salt, som kolhydratkälla till grytor eller stekas med grönsaker. Vill man prova på något ännu mer kulinariskt, går det också bra genom att koka riset med kryddor. Och vem vet, du kanske till och med ha det i julegröten? Möjligheterna för detta ris är inget annat än oändliga!

Näringsvärde pro 100 g
Energi 1504 /  354
Fett 0 g
varav mättade fettsyror 0 g
Kolhydrater 80 g
varav socker 0 g
Fiber 1 g
Protein 6.7 g
Salt 0.013 g
Produktnummer: BAS_004
Ursprung India
Ekologiskt ursprung Non EU agriculture
Innehåll 5 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335836613
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
IT-BIO-007
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme.
Ingredienser 100% basmatiris* *från ekologisk odling
Allergener Innehåller inga allergener enligt EU-VO 1169/2011.
Bäst före-datum 17.05.2025
Produktbeskrivning Ekologiskt basmatiris vitt
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologiskt basmatiris vitt 5 kg
100 gram kokt basmatiris innehåller cirka 160 kalorier.
Jasminriset har en mer blommig arom, medan basmatiriset har en mer jordig arom.
Brunt basmatiris är naturligt, dvs. det är inte skalat. Viktiga näringsämnen bevaras därför. Konsistensen är något mer bitande än för vitt basmatiris.
Efter kokning är basmatiriset luftigare och fluffigare än andra typer av ris.

Varieties & Origin

Sushi rice

Sushi rice is one of the short-grain rice varieties, which differentiate themselves from long-grain rice varieties, such as jasmine or basmati rice, due to their higher starch content. The starch in sushi rice makes it very sticky. Its aroma is quite sweet.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
China 206000000
Indien 157200000
Indonesien 7846465
Bangladesch 52231000
Vietnam 44974206
Thailand 32620160
Myanmar 26423300
Philippinen 18967826
Brasilien 12175602
Japan 10549000
USA 10025980
Kambodscha 9324000
Pakistan 7005000
Nigeria 6734000
Ägypten 6000000
Südkorea 5637682
Népal 5047047
Laos 4002425
Madagaskar 3978000
Sri Lanka 3381000

In total there are more than 100,000 different types of rice worldwide; it is therefore no wonder that rice is grown in more than 100 countries on all continents - except Antarctica. China and India lead the global production, but a lot of rice is also grown in other Asian countries and in South and North America, as well as in Europe. Depending on the variety, it takes between three and eight months until rice is ready to be harvested. After corn, rice is the world's most cultivated food.

Herstellung

Hier wächst Dein Reis

Ob für Sushi, Risotto oder als leckerer Milchreis: Der Reis aus Deiner Bestellung ist sonnenverwöhnt und stammt von den Feldern Italiens.

Reis hat besonders viel Durst

Er beginnt seine Reise auf gefluteten Feldern. Zwar werden nicht alle Reissorten unter Wasser angebaut – aber Unkraut und Schädlinge haben nicht so viel Lust auf nasse Wurzeln und Füße. So steigt der Ertrag und die Reisbauern können mehr Reis für Dein nächstes Mittagessen ernten.

Reis ist das zweitwichtigste Lebensmittel

Fast 800 Millionen Tonnen Reis werden jedes Jahr geerntet – und es werden jährlich mehr. Weltweit liegt der Reis damit zwar hinter Mais (1,1 Mrd.), aber deutlich vor Kartoffeln (370 Mio.) und Weizen (730 Mio.).

Wir passen genau auf, was wir Dir schicken

Bevor der Reis seinen Weg zu Dir findet, wird natürlich erst die Qualität gecheckt. Alles, was nicht passt, wird aussortiert.

Nur poliert und gewaschen in die Verpackung

In diesen Maschinen wird der Reis für seine Reise auf deinen Teller vorbereitet. Hier werden die Reiskörner gewaschen und bekommen eine Wasser-Politur. So bleibt der natürliche Geschmack erhalten.

Essen zu testen macht (fast) immer Spaß

Ganz egal welchen Reis Du bei uns bestellst – bei KoRo bekommst du nur die leckersten Sorten. Nur wer unser Tasting übersteht, schafft es in unser Sortiment. Die Schlechten haben wir schon vorher für Dich raus gesucht.

Hier wartet Dein Reis auf Dich

Erst wenn die besten Körner ihren Weg in unsere Großpackungen gefunden haben, erwarten sie hier sehnsüchtig Deine Bestellung.

Prisutveckling "Ekologiskt basmatiris vitt 5 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.9/5

93 Omdömmen


94%
6%
0%
0%
0%
Alex M.  | 27.06.2022

Helt enkelt bra och snyggt förpackat

Bra förhållande mellan pris och kvalitet.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
LILIANE D.  | 01.05.2022

Mycket bra

Det är andra gången jag beställer detta ris som är perfekt för vår användning.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Julia A.  | 24.04.2022

Oslagbar prisprestanda

Igen och igen

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Frank S.  | 21.04.2022

Rekommenderas starkt!!!!

Ett mycket gott ris, har beställt det här många gånger och är alltid mycket nöjd med kvaliteten. Leveransen var också snabb och välförpackad. Fortsätt så...;)

1 person(er) tycker att denna information var hjälpsam
MULLER V.  | 21.04.2022

Topp topp topp!

Topp !

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 22.02.2022

Sehr guter Bio Basmati Reis mit guter Preis-Leistung

Das Preis-Leistungsverhältnis ist sehr gut. Der Basmati Reis hat einen mildes, angenehmes Aroma und lässt sich sehr gut im Reiskocher zubereiten. Vor dem Kochen sollte der Reis zwei bis dreimal gewaschen werden, damit alle Bitterstoffe sowie die überschüssige Stärke verschwindet.

1 person(er) tycker att denna information var hjälpsam
Anonym  | 17.02.2022

-

-

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 13.02.2022

Super i en så stor storlek. Mycket

Super i en så stor storlek. Mycket praktiskt

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 10.02.2022

Lecker

Jag älskar det här riset, det är alltid av högsta klass.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 09.02.2022

-

-

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Andra har även kollat in