Ekologiska mangostrimlor Brooks 1 kg

200,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Fruktsöt, saftig och oemotståndligt läcker
  • Kanske världens bästa torkade mango
  • Praktisk fördelsförpackning på 1 kg
  • Fri från svavel och konserveringsmedel
  • Från en kontrollerad ekologisk odling
Variant: Ekologiska mangostrimlor Brooks 1 kg
200,00 kr
230,00 kr
245,00 kr
Mängd: Ekologiska mangostrimlor Brooks 1 kg
200,00 kr
1 830,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Produktinformation Ekologiska mangostrimlor Brooks 1 kg

Mango, en historia av hatkärlek - för hård, för sur, svår att skära och ändå så gudomligt läcker. Varje försök till att försöka avlägsna kärnan slutar i en liten massaker. Men det här är inget problem när det kommer till vår torkade mango i sorten "Brooks". De mogna frukterna skördas i Burkina Faso, sedan skalas de och torkas i strimlor så att du kan njuta av den här läckerheten hela året om. Övertyga dig själv och köp våra torkade mangostrimlor nu!

Ekologisk mango utan tillsatt socker

Riktigt saftig, lätt syrlig och samtidigt härligt söt - det är inte bara en beskrivning av den perfekta torkade mangon, utan framför allt en beskrivning av vår Brooks-sort. Den här älskade mangosorten är finns inte utan anledning i vår online-shop. Då vi torkar dem skonsamt i en ugn har de kvar sin naturligt söta smak och svavel är här inte nödvändigt. När du köper vår läckra mango i storpack sparar du även pengar och undviker samtidigt onödigt skräp. Därför kan du köpa vår 10 x 1 kg-tray helt utan dåligt samvete! I vårt sortiment har vi också Fairtrade torkad mango!

Köp torkad mango

Vår torkade mango är ett perfekt powersnack. Du kan ha den i müsli, i sallad eller i en mangocurry - de gul-orangea strimlorna är en riktig smakupplevelse i varje maträtt. Ett litet tipps: om du vill ha mangostrimlorna lite mjukare kan du låta dem ligga i (varmt) vatten i ungefär 30 minuter. Det gör det enklare att använda dem till att göra smoothies eller Bliss Balls. Så, vad väntar du på? Köp våra ekologiska mangostrimlor nu!

Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1559 /  367
Fett 1 g
varav mättade fettsyror 0 g
Kolhydrater 87 g
varav socker 45 g
Fiber 9.5 g
Protein 2.1 g
Salt 0 g
Produktnummer: MANG_003
Ursprung Côte d'Ivoire
Ekologiskt ursprung Jordbruk utanför EU
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335831588
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
EU Bio
CI-BIO-128
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Produktnotis s
Ingredienser 100% torkad mango* *från kontrollerat ekologiskt jordbruk
Allergener Kan innehålla NÖTTER.
Bäst före-datum 31.08.2023
Produktbeskrivning Ekologiska torkade mangobitar
Etikettenhinweis Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen.
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Frågor & svar Ekologiska mangostrimlor Brooks 1 kg
Keine Suchergebnisse vorhanden.
Ja, de är en populär ingrediens i barnmat på grund av sin låga syrahalt. Om du inte gör gröt av dem, se till att ditt barn bara äter dem sittande - men det är förmodligen inget nytt för dig.
Den ekologiska mangon från KoRo ska förvaras svalt och torrt. Den bör också skyddas från ljus.
Du kan naturligtvis också göra de torkade mangostrimlorna själv. Det enklaste sättet är att använda en dehydrator, eftersom temperaturen kan hållas konstant på 50 grader under lång tid (ca 10-12 timmar). Men torkningen kan också ske i en ugn. Naturligtvis ska du komma ihåg att vi redan har gjort detta arbete åt dig. Mangoerna skördas mellan mars och juli när de inte är helt mogna, så att de är perfekt mogna efter torkningen. Det är verkligen en utmaning att hitta den perfekta mognaden på mango från snabbköpet. Och det är inte allt: eftersom vi hoppar över handelsstadier med våra större förpackningar och låter dig ta del av den prisfördel som det innebär, sparar du också pengar.
100 g mangostrips innehåller 305 kcal. Du hittar de exakta näringsvärdena vid sidan av produktbeskrivningen eller på produktförpackningen.
Ja, våra ekologiska mangostrips är gjorda av 100 % mango. Därför är de veganska.
I ett nötskal kan man säga att processen går till på följande sätt: Frukterna odlas i Burkina Faso. När de är mogna skördas de och skalas. De skivade mangoerna torkas sedan i ugnen vid låg temperatur. Mangonerna skickas sedan till vårt KoRo-lager i Tyskland i lufttäta värdeförpackningar. Här väntar mangostripsen bara på att du ska klicka på "Lägg i kundvagnen".
Du kan också ge hunden en liten mängd torkade mangostrimlor. Vi skulle bli glada om du skickar oss ett foto av hans ansiktsuttryck (t.ex. via Instagram)! Vi erbjuder även "riktig" hundmat - även om den inte innehåller mango är den fortfarande mycket populär bland våra fyrbenta vänner.
Ja, våra mangoar kommer från ekologisk odling.
Ekologiska mangostrimlor Brooks 1 kg
Ekologisk mango, puffad 500 g
Torkad ekologisk Fairtrade mango "Brooks" 1kg
Mangogranulat med levande bakteriekulturer 250 g
Kommentarer
Pris 200,00 kr* 230,00 kr* 245,00 kr* 145,00 kr*
Artikelnummer MANG_003 PUFF_003 MANG_026 PROB_003
Innehåll 1 kg 0,5 kg 1 kg 0,25 kg
Grundpris 200,00 kr* / 1 kg 460,00 kr* / 1 kg 245,00 kr* / 1 kg -
Egenskaper vegetariskt, ekologiskt, veganskt, laktosfritt, låg fetthalt, ready to eat vegetariskt, ekologiskt, veganskt vegetariskt, ekologiskt, veganskt, laktosfritt, få mättade fettsyror, låg fetthalt, fairtrade vegetariskt, veganskt, få mättade fettsyror, låg fetthalt, gluten-free by ingredient
Zucker 45 72 66 38
Fair Trade Zertifizierung - - - -

Varieties & Origin

Kent

The dried Kent mango has a full-bodied and extra fruity taste, a wonderfully rich yellow colour, and it is pleasant to the bite, as Kent mangoes have less fiber than other mango varieties.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Herstellung

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Prisutveckling

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

Das sagen andere über Ekologiska mangostrimlor Brooks 1 kg

4.8/5

788 Omdömmen


679
73
14
11
11

A

Anett D.

29.01.2023

Jag kommer snart att beställa dessa läckra mangostrips igen.

Ljuvligt söt, inte för fast, vi är verkligen glada. Ett bra mellanmål för skolavslutningen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
D

Doreen P.

28.01.2023

Mycket intensiv smak. Topp!!!!

De bästa mangostripsen för mig. Riktigt bra.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
O

Orcun C.

28.01.2023

Sehr leckere Mangostreifen

Wie erwartet sehr lecker das Produkt, werde wieder bestellen 100%

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
S

Sarah H.

27.01.2023

Lecker.

De är utsökta, men ganska tuggiga.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
A

Andrea H.

27.01.2023

Jag kan inte köpa dem lika snabbt som de försvinner.

Mycket välsmakande torkad mango till ett rimligt pris

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
J

Joachim W.

27.01.2023

Så här ska mangostrips vara.

Topp.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
E

Enrique M.

23.01.2023

Mycket välsmakande

Mega välsmakande, tyvärr kan jag inte sluta äta dem, superkvalitet.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
L

Lena S.

23.01.2023

Super läckra

De bästa mangostripsen jag känner till! Jag beställer om och om igen

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
M

Marina H.

23.01.2023

Ljuvligt aromatiska och mjuka

Jag älskar dem! Fin, aromatisk och mjuk. Perfekt som mellanmål eller som energibollar.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
M

Manuel H.

22.01.2023

Vi beställde igen, mycket gott.

Bra ersättning för chips. Lite svårt, men supergott.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in