Ekologiskt Basmatiris brunt 5 kg

200,00 kr*

40,00 kr* per 1 kg

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Basmatiris med fullkorn i ekologisk kvalitet
  • Intensiv arom
  • Fin smak av nötter
  • Fördelspaket på 5 kg
  • Lös, icke-klibbig konsistens
Variant: Ekologiskt Basmatiris brunt 5 kg
210,00 kr
200,00 kr
195,00 kr
170,00 kr
245,00 kr
210,00 kr
Varianter: Ekologiskt Basmatiris brunt 5 kg
200,00 kr
195,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 10.06.2025

Produktinformation Ekologiskt Basmatiris brunt 5 kg

Få vårt basmatiris från Orienten hem till dig! I Indien och Pakistan är den här rissorten sedan länge en viktig del av kosthållningen. Basmati betyder "doft" på Hindi. Det är för att det är ett aromatiskt och långkornigt ris som har sitt ursprung i Afghanistan. Basmatiris har en nöt-jordig smak och en blommig doft. Det klibbar inte ihop sig och räknas som en av de ädlaste rissorterna.

Båda våra basmati-varianter - brunt och vitt - har klarat KoRos smaktest! Vi har hittat det perfekta riset till dig! Det är inte bara riktigt läckert, utan är även enkelt att hantera. Snabbt och enkelt kokas riset i endast 15 minuter och får en luftig och härlig konsistens. Brunt basmatiris är helt naturligt, oskalat och opolerat. Det innebär att alla viktiga näringsämnen och fiber behålls. Jämfört med vitt basmatiris har den bruna varianten lite mer tuggmotstånd.

Doftriset kan ätas sött eller salt, som tillbehör eller som huvudingrediens - det är alltid ett bra val och ett bra alternativ till traditionellt ris. KoRos tips: för att ge smaken en extra kick kan du röra ner kryddor i kokvattnet. På så sätt får riset en egensmak, exempelvis genom att använda våra kardemummakapslar eller gurkmeja. Med lite kanel kan du även göra läckert mjölkris!

Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1529 / 361
Fett 1.9 g
varav mättade fettsyror 0.5 g
Kolhydrater 77 g
varav socker 1.2 g
Fiber 1.9 g
Protein 7.5 g
Salt 0.023 g
Produktnummer: BAS_003
Ursprung Pakistan
Ekologiskt ursprung Non-EU agriculture
Innehåll 5 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335836606
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
IT-BIO-007
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras på en sval och torr plats
Ingredienser 100% basmatiris* *från ett kontrollerat ekologiskt jordbruk
Allergener Innehåller inga allergener enligt EU-förordningen 1169/2011.
Bäst före-datum 10.06.2025
Produktbeskrivning Ekologiskt basmatiris oskalat
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologiskt Basmatiris brunt 5 kg
Ja, det bruna basmatiriset är 100 % ekologiskt.
Det är bäst att förvara basmatiris med fullkornsris på ett svalt och torrt ställe. Den håller i minst 36 månader.
Du måste koka brunt basmatiris lite längre än vitt basmatiris, ca 20-25 minuter. Du kan dock blötlägga riset efter att du har tvättat det ordentligt för att förkorta koktiden.
Oavsett om det är i en kastrull, riskokare eller ångkokare: Du kan tillaga vårt basmatiris på olika sätt. Beredningstiden varierar naturligtvis, så ta reda på i förväg hur lång tid det tar för din apparat. I en kastrull är tillagningstiden 20-25 minuter. Du kan salta riset så mycket du vill, men se till att koka det med dubbelt så mycket vatten - om du använder för mycket vatten och sedan måste hälla av det, förlorar du den fluffiga konsistensen och den intensiva aromen! Ett viktigt steg som ofta glöms bort när du lagar ris: tvätt. Detta förkortar inte bara tillagningstiden utan tar också bort eventuella föroreningar.
I jämförelse med brunt ris ärvitt ris polerat och kan därför vanligtvis lagras längre. Brunt ris är däremot helt obehandlat, dvs. opolerat: Det så kallade silverskinnet och fröskalet finns fortfarande kvar. Brunt ris mättar därför mer än vitt ris. Dessutom har de bruna kornen en något längre tillagningstid än de vita kornen. Följande gäller dock i detta fall: En bra blötläggning är halva matlagningen ;)
Båda sorterna tillhör familjen långkornigt ris. De skiljer sig dock åt i smak och konsistens: det lätt klibbiga jasminriset har en ganska blommig arom, medan basmatiriset har en lös konsistens och en mer jordig arom.
100 gram av vårt basmatiris innehåller 342 kalorier när det är okokat. All annan näringsinformation finns på etiketten, i produktbeskrivningen och i produktspecifikationen som länkas dit.
Basmatiriset är luftigare och fluffigare efter kokning än många andra typer av ris. Dessutom mättar den opolerade fullkornssorten mer än vitt ris. Du kan få basmatiris i ekologisk kvalitet och i 5-kilosförpackningar.

Varieties & Origin

Sushi rice

Sushi rice is one of the short-grain rice varieties, which differentiate themselves from long-grain rice varieties, such as jasmine or basmati rice, due to their higher starch content. The starch in sushi rice makes it very sticky. Its aroma is quite sweet.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
China 206000000
Indien 157200000
Indonesien 7846465
Bangladesch 52231000
Vietnam 44974206
Thailand 32620160
Myanmar 26423300
Philippinen 18967826
Brasilien 12175602
Japan 10549000
USA 10025980
Kambodscha 9324000
Pakistan 7005000
Nigeria 6734000
Ägypten 6000000
Südkorea 5637682
Népal 5047047
Laos 4002425
Madagaskar 3978000
Sri Lanka 3381000

In total there are more than 100,000 different types of rice worldwide; it is therefore no wonder that rice is grown in more than 100 countries on all continents - except Antarctica. China and India lead the global production, but a lot of rice is also grown in other Asian countries and in South and North America, as well as in Europe. Depending on the variety, it takes between three and eight months until rice is ready to be harvested. After corn, rice is the world's most cultivated food.

Herstellung

Hier wächst Dein Reis

Ob für Sushi, Risotto oder als leckerer Milchreis: Der Reis aus Deiner Bestellung ist sonnenverwöhnt und stammt von den Feldern Italiens.

Reis hat besonders viel Durst

Er beginnt seine Reise auf gefluteten Feldern. Zwar werden nicht alle Reissorten unter Wasser angebaut – aber Unkraut und Schädlinge haben nicht so viel Lust auf nasse Wurzeln und Füße. So steigt der Ertrag und die Reisbauern können mehr Reis für Dein nächstes Mittagessen ernten.

Reis ist das zweitwichtigste Lebensmittel

Fast 800 Millionen Tonnen Reis werden jedes Jahr geerntet – und es werden jährlich mehr. Weltweit liegt der Reis damit zwar hinter Mais (1,1 Mrd.), aber deutlich vor Kartoffeln (370 Mio.) und Weizen (730 Mio.).

Wir passen genau auf, was wir Dir schicken

Bevor der Reis seinen Weg zu Dir findet, wird natürlich erst die Qualität gecheckt. Alles, was nicht passt, wird aussortiert.

Nur poliert und gewaschen in die Verpackung

In diesen Maschinen wird der Reis für seine Reise auf deinen Teller vorbereitet. Hier werden die Reiskörner gewaschen und bekommen eine Wasser-Politur. So bleibt der natürliche Geschmack erhalten.

Essen zu testen macht (fast) immer Spaß

Ganz egal welchen Reis Du bei uns bestellst – bei KoRo bekommst du nur die leckersten Sorten. Nur wer unser Tasting übersteht, schafft es in unser Sortiment. Die Schlechten haben wir schon vorher für Dich raus gesucht.

Hier wartet Dein Reis auf Dich

Erst wenn die besten Körner ihren Weg in unsere Großpackungen gefunden haben, erwarten sie hier sehnsüchtig Deine Bestellung.

Prisutveckling "Ekologiskt Basmatiris brunt 5 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.8/5

87 Omdömmen


90%
7%
2%
0%
1%
René H.  | 05.08.2022

utsökt, att rekommendera!

allt är okej

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Alexey M.  | 17.07.2022

Jag gillar smaken

Jag gillar smak och lukt. Kokar bra. Kommer att beställa igen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Grégory M.  | 16.07.2022

Snabb tillagning av fullkorn 👍👌😁

Jag älskar det här basmatiriset med fullkorn! Den kokar ganska snabbt, vilket är en stor tidsbesparing! Smaken är god och mina barn älskar den! I en sallad, med fyllda tomater och zucchini... Bra!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Kimberley S.  | 08.07.2022

För många omogna kärnor

Tyvärr returnerades paketet eftersom det innehöll för många gröna (omogna) risgryn.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Jagadish M.  | 01.07.2022

Bra för hälsan

Hög kvalitet

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Estela S.  | 25.06.2022

Perfekt format.

Mycket väl paketerad. Jag har inte öppnat den ännu, men den ser bra ut.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Michele M.  | 23.06.2022

Che dire, CLIENTE PER SEMPRE.

Välorganiserat företag, utmärkt produktkvalitet, snabb leveranstid. Låga priser. En stor eloge till all personal.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Amin S.  | 02.05.2022

Rekommenderas att köpa

Alla gillar basmatiris, särskilt när det är ekologiskt och från KORO.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Sonja K.  | 02.05.2022

Vi får se om jag köper den igen

Okej, men lite mossig källare vid matlagning

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Stine R.  | 22.04.2022

En mycket god produkt

En mycket god produkt

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in