🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Frystorkade bananskivor 500 g

295,00 kr*

590,00 kr* per 1 kg

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • 100% frystorkade bananskivor
  • Utmärkt som snack, för att baka eller i din müsli
  • Härligt knaprig
  • Läcker som snack och passar i müsli
  • Vegansk
Variant: Frystorkade bananskivor 500 g
105,00 kr
40,00 kr
295,00 kr
Varianter: Frystorkade bananskivor 500 g
40,00 kr
295,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 05.03.2024

Produktinformation Frystorkade bananskivor 500 g

Bananer i pyjamas, de skojar och står på! Kommer du ihåg det där roliga barn TV-programmet där två bananer i pyjamaser gjorde allt möjligt kul? Våra bananskivor är ”nakna” men frystorkade. De är krispiga, söta och har inget tillsatt socker - ett perfekt mellanmål. Köp frystorkade bananskivor nu och njut av dem på morgonen till frukost, naturligtvis i din egna pyjamas!Frystorkade frukter från KoRoSanna KoRo-fans vet: Vi älskar frystorkad frukt i alla former. Och med så mycket val kommer väl din favoritfrukt definitivt att finnas där, eller hur? Om du inte kan bestämma dig, är det alltid ett bra val att börja med våra fruktiga bananskivor. Om du är brinnande intresserad av hur man frystorkar frukt så berättar vi det här: sublimering tar bort fukten från de mogna frukterna under frystorkningen och den speciella konserveringsprocessen bevarar både näringsvärdena och smaken av de färska frukterna - utan några extra tillsatser! Naturligtvis har vi inte t
Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1449 / 346
Fett 0 g
varav mättade fettsyror 0 g
Kolhydrater 75 g
varav socker 63 g
Fiber 6 g
Protein 4 g
Salt 0 g
Produktnummer: BANA_004
Ursprung Kina, Colombia, Nicaragua, India
Innehåll 0.5 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335834817
Datablad Specikation
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme.
Ingredienser 100% frystorkade bananskivor
Allergener Kann innehålla spår av GLUTEN, SOJA, NÖTTER och SESAM
Bäst före-datum 05.03.2024
Produktbeskrivning Frystorkade bananskivor
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Frystorkade bananskivor 500 g
Att äta frystorkad frukt, som våra bananskivor, är inget problem under graviditeten. Om du är osäker kan din läkare alltid ge dig råd om vilken mängd som är lämplig för dig.
Frystorkning är redan en gammal uppfinning som innebär att livsmedel bevaras längre genom att vatten avlägsnas. Frukten skärs av och fryses först i frystorkningsmaskiner. Det låter mer komplicerat än vad det är. En sådan maskin består av två kamrar som är anslutna till varandra. I den ena fryses frukten ner, i den andra utsätts den för vakuum. I denna så kallade vakuumkammare extraheras en stor mängd vatten från bananerna. Resultatet är våra läckra, frystorkade bananskivor som bara väntar på att ätas i 500 g förpackningen.
Det är inget fel med att ge ditt barn frystorkad frukt, till exempel våra bananer. Men prata med din läkare i förväg om ditt barn är tillräckligt gammalt för detta.
Först och främst är en balanserad och hälsosam kost hälsosam. Vi tillsätter inget raffinerat socker till våra bananer, eftersom de är naturligt söta nog. Om du letar efter information om näringsvärdena är det bäst att titta direkt bredvid eller under produktbeskrivningen i specifikationstabellen.
100 g av KoRos frystorkade bananskivor ger 346 fruktiga kalorier.
Våra frystorkade bananskivor gjorda av 100 % bananer är ett gott mellanmål för mellanmål eller för bakning. De övertygar med sin fruktiga smak och sitt krispiga bett. Naturligtvis kan du också lägga till dem i din müsli, gröt eller smoothie.
Ja, bananskivorna är veganska. Allt som hamnar i påsen är 100 % fruktiga, läckra bananer i en frystorkad version.
Bananskivorna förvaras bäst på ett torrt ställe i rumstemperatur och skyddade från solljus, där de håller sig minst 12 månader från tillverkningstillfället.

Varieties & Origin

Dried banana stripes

Dried banana stripes come from ripe bananas, and are about 10 cm long

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 30900000
China 11200000
Indonesien 7300000
Brasilien 6800000
Ecuador 6500000
Philippinen 6200000
Guatemala 4000000
Kolumbien 3700000
Angola 3500000
Tansania 3500000
Costa Rica 2600000
Mexiko 2400000
Vietnam 2100000
Ruanda 1800000
Burundi 1700000
Kenia 1400000
Ägypten 1400000
Papua-Neuguinea 1400000
Kamerun 1200000
Dominikanische Republik 1200000

Bananas grow in the tropical and subtropical regions near the Equator which are often referred to as The Banana Belt. This is located between the 38th degree north and the 28th degree south latitude, and offers ideal growing conditions. In 2018, almost 116 million tons of bananas were grown worldwide. The world's largest producer is India with 30.9 million tons.

Herstellung

Prisutveckling "Frystorkade bananskivor 500 g"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.8/5

139 Omdömmen


86%
10%
1%
1%
1%
Dietmar W.  | 25.06.2022

Topp

Hmmm mm lecker

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Sandra S.  | 16.05.2022

Väldigt gott!

supergod. går också bra som mellanmål för barnen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Margit K.  | 08.05.2022

Bra produkter

En super kvalitet, bra smak

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Miriam T.  | 25.04.2022

Läckra och fina och krispiga.

Bananchipsen är superknäckiga, söta och goda och smakar precis som banan. Särskilt barnen kan inte få nog av dem.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Elisabeth L.  | 21.04.2022

Knäckig läcker, inte fastnar, - super bra

Eftersom vår dotter inte äter "vanliga" bananer provade vi dessa och se och häpna.... hon äter dem! Och det bästa är att alla vitaminer finns kvar när du torkar bananerna på det här sättet!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 25.02.2022

Hammer!!!!

Så läckra och krispiga. Normalt gillar jag bara färska bananer, men dessa är helt enkelt oemotståndliga!!!!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 23.02.2022

Mycket god och bra kvalitet

Mycket god och bra kvalitet

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 23.02.2022

Favoritmat

Min ettåring och jag älskar bananer. Otroligt goda och krispiga. Priset är helt okej. Förpackningen är precis rätt

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 22.02.2022

Lite sött men ändå mega gott

Förpackningen av varorna är bra, så det finns inget fruktbrott att rapportera. Pris/prestanda är helt enkelt oslagbart. Intensiv smak men ganska söt för snacks. Men de passar bra i müsli eller gröt.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 21.02.2022

Läckert, sött mellanmål. Ett måste för bananälskare.

Läckert, sött mellanmål. Ett måste för bananälskare.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Andra har även kollat in