Bananchips utan tillsatt socker 1 kg

105,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Utan tillsatt socker
  • Älskad frukt som knapriga chips
  • Hyfsat söta, men inte att jämföra med sockrade bananchips!
  • Bakad i kokosolja
  • Naturliga och goda
Variant: Bananchips utan tillsatt socker 1 kg
105,00 kr
40,00 kr
295,00 kr
Mängd: Bananchips utan tillsatt socker 1 kg
105,00 kr
995,00 kr
Varianter: Bananchips utan tillsatt socker 1 kg
40,00 kr
295,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 13.08.2023

Produktinformation Bananchips utan tillsatt socker 1 kg

Hittar du bara bananchips med socker? Inte hos oss! När det kommer till det här älskade snacket tillsätter vi inget socker eller andra smakförstärkare. Våra bananchips gräddas i kokosolja och har därför även en behaglig kokosarom - ett riktigt härligt snack! Våra bananchips utan tillsatt socker smakar inte så sött I och med att vi inte tillsätter socker har de här torkade bananchipsen bara en lätt sötma. Om du letar efter ett sött banansnack kan du även köpa torkade bananstrimlor hos oss. Du kan även själv söta bananchipsen genom att tillsätta lönnsirap eller agavesirap. Såhär kan du använda torkade bananchips Våra torkade bananchips passar perfekt som snack när man känner sig lite småhungrig, men de passar även riktigt bra som ingrediens i din müsli eller som topping på olika sötsaker. Du kan även använda dem för att dekorera kakor eller som botten på en cheesecake. Möjligheterna är oändliga!

Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 2232 / 533
Fett 32 g
varav mättade fettsyror 28 g
Kolhydrater 57 g
varav socker 12 g
Fiber 3 g
Protein 2 g
Salt 0 g
Produktnummer: BANA_001
Ursprung Philippines
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335831090
Datablad Specikation
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme.
Ingredienser 66% bananer, 34% kokosolja
Allergener Kan innehålla spår av GLUTEN, SOJA, NÖTTER och SESAM.
Bäst före-datum 13.08.2023
Produktbeskrivning Bananchips utan tillsatt socker
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Bananchips utan tillsatt socker 1 kg
Den hemliga ingrediensen är kokosolja, som ger en trevlig tropisk eftersmak.
Skala först bananerna och skär dem i 2-3 mm tjocka skivor. Sedan friteras de i kokosolja.
100 gram bananchips innehåller cirka 560 kalorier.

Varieties & Origin

Dried banana stripes

Dried banana stripes come from ripe bananas, and are about 10 cm long

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 30900000
China 11200000
Indonesien 7300000
Brasilien 6800000
Ecuador 6500000
Philippinen 6200000
Guatemala 4000000
Kolumbien 3700000
Angola 3500000
Tansania 3500000
Costa Rica 2600000
Mexiko 2400000
Vietnam 2100000
Ruanda 1800000
Burundi 1700000
Kenia 1400000
Ägypten 1400000
Papua-Neuguinea 1400000
Kamerun 1200000
Dominikanische Republik 1200000

Bananas grow in the tropical and subtropical regions near the Equator which are often referred to as The Banana Belt. This is located between the 38th degree north and the 28th degree south latitude, and offers ideal growing conditions. In 2018, almost 116 million tons of bananas were grown worldwide. The world's largest producer is India with 30.9 million tons.

Herstellung

Prisutveckling "Bananchips utan tillsatt socker 1 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.4/5

581 Omdömmen


70%
14%
7%
4%
6%
Vincent N.  | 08.08.2022

Högsta kvalitet, gärna igen.

Bananchipsen fungerade annorlunda på vårt läger; när chipsen mjukas upp i en müsli är konsistensen inte smaklig. Jag har inte blivit ett fan, men det beror på min smak och på beredningen, produkten är felfri.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Andrea B.  | 02.08.2022

Lecker!

Vackert krispiga och underbart söta även utan tillsatt socker. Vi gillar att använda dem som pålägg till vår gröt eller bara som mellanmål.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Silke A.  | 31.07.2022

Det är alltid ett nöje.

Väldigt goda bananchips som kan användas för att förstärka smaken i müsli och sallader.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Laura F.  | 31.07.2022

Lecker

Jag tycker att de är mycket goda, men i början var det svårt att vänja sig, eftersom de inte smakar alls sött.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Susann A.  | 29.07.2022

Rekommenderas starkt

Goda bananchips utan tillsatt socker. Enkelt och gott

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
solene s.  | 27.07.2022

Jag kommer att beställa denna produkt regelbundet

Mycket bra, riktiga bitar Smaken av banan utan tillsatt socker Det perfekta kilot Barnen älskar det

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Katharina B.  | 23.07.2022

Knäckig men lite eller ingen sötma

Som utlovat har bananchipsen inget tillsatt socker, så de smakar ganska neutralt, men de smakar inte ranskt som jag en gång upplevde från en annan leverantör, bara något neutralt. Konsistensen är krispig. Återigen finns det inget att klaga på när det gäller kvaliteten. Bananchipsen är inte trasiga och har en fin och naturlig konsistens. De ger frukosten den önskade krispigheten.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anna Elisa C.  | 19.07.2022

Obehagligt

Optimal kvantitet och optimalt pris. Produkten är inte särskilt välsmakande.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Ricard G.  | 18.07.2022

Super krispigt och gott

De bästa chips vi någonsin smakat, med den mest naturliga och oförfalskade oljiga smaken. Rekommenderas varmt som sött eller smaksatt

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
MONTSE T.  | 08.07.2022

Läckert

Läckra som mellanmål eller med yoghurt, skakad ost...

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in