🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Ekologiska kokoschips rostade 1 kg

110,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • 100 % kokosnöt
  • Rostade och extra krispiga i biten
  • Rik på fibrer (13 g/100 g)
  • Veganskt mellanmål
  • Perfekt topping för salta och söta skapelser
Variant: Ekologiska kokoschips rostade 1 kg
110,00 kr
155,00 kr
105,00 kr
135,00 kr
Sorte: Ekologiska kokoschips rostade 1 kg
90,00 kr
110,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 31.12.2022

Produktinformation Ekologiska kokoschips rostade 1 kg

Att ligga i en hängmatta med en kokosnöt i handen och låta solen skina på magen - det är väl det? När verkligheten är prefabricerade byggnader, lukten av avloppsvatten och mötande festliga lik, blir längtan efter en tropisk semester ännu större. Men oroa dig inte! Med våra rostade ekologiska kokosnötschips ger vi lite karibisk stil till ditt gråa, regniga stadsliv. Vi unnar oss också lite semester varje dag med våra fruktchips - det är det bästa sättet att ta sig igenom vintern! Därför kan du beställa våra crunchy kokosnötschips direkt från oss i 1 kg fördelspaket!  

Använd rostade kokoschips  

En dröm om kokosnöt: Vi har rostat våra ekologiska kokosnötschips åt dig. Varför? Kokoschips utan tillsatt socker var redan en exotisk frestelse! Det tycker vi också, MEN med den fina rostningen tar vi våra naturliga kokoschips till nästa nivå! Den rostade versionen övertygar med en behaglig fruktig sötma i kombination med en fin rostad ton. Det är vad vi säger: Semester på Bali till frukost! Var kreativ! Med våra kokosnötchips kan du också ge dina kryddor en fräschare touch. Vad sägs till exempel om en tropisk tarte flambée? Utan kött, men med knapriga kokoschips och en söt och kryddig mango-curry. Rostade cashewnötter är en riktig klassiker bland currytoppings. För att du inte ska bli uttråkad rekommenderar vi att du blandar din cashewnötstoppning med våra kokosnötchips. På så sätt får du den ultimata krispiga höjdpunkten till din linscurry. Och för alla sötsugna: krydda din choklad-kanelvåffla eller din tiramisu med våra rostade kokoschips!

För alla kokosnötsfans

Mångfalden av kokosnötter gör oss nästan till en galning! Det speciella med kokosnöten är att varje enskild komponent används. Hela öfolk uppskattar kokosnöttens kraft och livnär sig nästan uteslutande på den runda frukten. Fakta: Botaniskt sett är kokosnöt inte en nöt utan en stenfrukt, precis som mandeln. Men oavsett om det är en frukt eller en nöt har vi dykt ner i kokosnöttens djupa värld och presenterar dig ett färgglatt utbud av kokosprodukter: Prova vår kokosolja eller våra kokosspån och förädla dina bakverk. Naturligtvis kan du också bli en del av hipstergruppen som dricker kokosnötsvatten. För alla skålsamlare bland er: Berika din samling med en elegant kokosnötsskål, så att din smoothie bowl på morgonen smakar ännu bättre. Vi tar den tropiska mirakelfrukten till ditt hem i alla dess former. Hitta din personliga favoritprodukt med kokos!

Att göra egna kokoschips är ute 

Rosta kokoschips själv? Tack vare oss behöver du inte längre göra det! Du får våra rostade kokosnötchips i oförfalskad form - ren kokosnötsnjutning utan några krusiduller. Men vi skulle inte vara KoRo om vi inte gick ett steg längre. Därför erbjuder vi även kokoschips som är förädlade med fin kakao. Men låt oss hålla oss till vår rena klassiker: Med alla de användningsområden som nämns ovan kommer du inte långt med noll-åtta-femton-packningen från din lokala mataffär. Det är därför vi tar med oss 1 kg ren kokosnötsglädje in i ditt kök. Detta kommer inte bara att glädja din gom, utan även din plånbok. Vad väntar du på? Beställ ditt fördelspaket med kokoschips nu och få en välförtjänt semesterkänsla hemma!

Näringsvärde pro 100 g
Energi 3115 /  744
Fett 68 g
varav mättade fettsyror 65 g
Kolhydrater 10 g
varav socker 6 g
Fiber 13 g
Protein 6 g
Salt 0 g
Produktnummer: KOKOS_015
Ursprung Sri Lanka
Ursprung (tillverkning) Sri Lanka
Ekologiskt ursprung Nicht-EU-Landwirtschaft
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335838754
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
PL-EKO-07
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt och torrt
Ingredienser 100% kokosnötchips* *från ett ekologiskt jordbruk
Allergener Kan innehålla spår av GLUTEN, SOJA, SESAM, MANDEL, HASSELNÖTTER, VALNÖTTER, CASHEWNÖTTER och PISTAGE.
Bäst före-datum 31.12.2022
Produktbeskrivning Ekologiska kokoschips rostade
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologiska kokoschips rostade 1 kg
Visst kan du ge din hund våra kokoschips i måttlig mängd som ett litet mellanmål. Men din fyrbenta vän ligger oss särskilt varmt om hjärtat. Därför har vi utvecklat en Spannmålsfritt torrfoder som hjälper din fyrbenta följeslagare genom dagen!
Våra kokosnötchips ger en fräsch, exotisk ton i köket och kryddar inte bara dina söta skapelser. De knapriga kokoschipsen gör även dina kryddor till riktiga höjdpunkter. Låt fantasin flöda och laga dig fram till en mängd olika tropiska recept. Du kan använda kokosnötchipsen som en egen produkt, som Curries som pålägg till dina rätter eller för att ge dina rätter det där lilla extra. Tarte flambée tropisk maträtt. För att framhäva den fruktiga sötman älskar vi också att kombinera kokosnötspånen med choklad, till exempel i form av fluffiga Chokladkanelvåfflor med kanel. Men vi använder också ofta de rostade kokoschipsen som snacks.
Våra kokoschips innehåller 744 kcal per 100 g. Du hittar alla andra näringsvärden bredvid/under vår produktbeskrivning.
Framför allt är en balanserad och hälsosam kost hälsosam. Våra kokosnötchips är inte bara särskilt goda, de har också ett högt fiberinnehåll. 100 g av de krispiga kokosnötchipsen innehåller 15 g fibrer.
100 % kokosnöt. Våra ekologiska kokoschips är utan tillsatser. Vi erbjuder dig den rena, färska njutningen av kokosnöt - rostad och utan konserveringsmedel. De krispiga chipsen är mångsidiga och kommer därför till ditt hem i den praktiska bulkförpackningen på 1 kg.

Varieties & Origin

Dried coconut chips

Dried coconut chips are deliciously fruity and aromatic, as the drying process enhances their original aroma. Coconut chips are available both sweetened and unsweetened, but the one we offer you are so tasty that need absolutely no sugar to surprise you!

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indonesien 18555371
Philippinen 14726165
Indien 11706343
Sri Lanka 2623000
Brasilien 2346750
Vietnam 1571709
Papua-Neuguinea 1221080
Mexiko 1158471
Thailand 885751
Myanmar 557240

Coconuts grow in around 90 countries around the equator; Indonesia and the Philippines are the world's main producers, but coconut trees are also cultivated in India and Sri Lanka. In 2018, around 61.9 million coconuts were harvested worldwide. Coconut palms like temperatures of around 27 ° C and a lot of humidity: they grow best with 120 hours of sunshine a year. Did you know that a single full-grown palm provides around 50-80 coconuts a year?

Herstellung

Prisutveckling "Ekologiska kokoschips rostade 1 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.9/5

94 Omdömmen


93%
5%
0%
2%
0%
Federica G.  | 13.06.2022

Knäckig

Mycket god i yoghurt och gröt på morgonen. Riktigt bra

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Ana N.  | 07.06.2022

Troope bonnes

De bästa kokosspånorna Inget socker trots allt, eftersom du inte kan hitta ett utan

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Samuela B.  | 12.05.2022

Super!

Akta dig för de är beroendeframkallande! Jag använder dem överallt, för att göra granola, i yoghurt, i kakor.... Läckert!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Elena M.  | 08.05.2022

Effektivt för användning Jag använder

Bra kvalitet/pris och även hantverket är fräscht, väl förseglat i originalförpackningen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Cinzia R.  | 23.04.2022

HEJ DÅ

Lite för smulig men mycket god.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Eva-Maria S.  | 09.04.2022

Knusprig

Diese Chips sind knusprig und aromatisch, vielleicht auch weil sie vermutlich nicht entölt wurden. Man schmeckt das Kokosöl intensiv heraus was natürlich den Kokosgeschmack noch mehr herausholt.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 02.02.2022

Vi bara älskar :) så krispig och

Jag älskar det :) så krispigt och gott!!!!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 30.01.2022

Perfekt för müsli eller gröt! Pris-prestanda

Perfekt för müsli eller gröt! Pris-prestandaförhållandet är bra.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 21.01.2022

Saftig, lecker und knackig

De är saftiga och har en fantastisk smak, och jag älskar dem som topping på smoothies eller gröt, till och med på en sallad eller bara som snacks. En tydlig köprekommendation.

1 person(er) tycker att denna information var hjälpsam
Anonym  | 18.01.2022

Till en början var jag osäker på om

Jag var först osäker på om jag skulle prova den och jag blev inte besviken. Den perfekta tjockleken så att de inte går sönder så lätt och de är superhärliga! Senaste favorit toppning för skålar

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Andra har även kollat in