🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Jumbo vindruvor 1 kg

82,50 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Saftigt söta vindruvor av ''jumbo'' storlek
  • 1 kg-förrådsförpackning
  • Fiberkälla (3,7/100g)
  • Som snack, i müsli, sallad, couscous, bröd eller kakor
  • Utan tillsatt socker
Mängd: Jumbo vindruvor 1 kg
82,50 kr
670,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 12.08.2023

Produktinformation Jumbo vindruvor 1 kg

Vindruvor kommer från rubus-släktet inom rosväxtfamiljen. Anledningen till varför namnet har ordet "vin" i sig är för att de används till att göra utsökt vin. Men de kan användas till mer än så! Våra vindruvor av sorten Jumbo Flames är just sådana kandidater. Deras härliga arom gör dem till utsökta torkade frukter som du bara måste testa! Våra vindruvor är helt fria från tillsatt socker, svavel och konserveringsmedel.

Är Jumbo Flames russin eller inte? Russin är vad man allmänt kallar torkade vindruvor för, precis som den torkade varianten av en specifik druvsort. Alltså: sorten Jumbo Flames är russin (samlingsnamn för torkade vindruvor), men inte alla russin är Jumbo Flames (specifik sort).

Torkade vindruvor är ett perfekt snack för när man är lite småhungrig. De är även en älskad ingrediens i müsli och passar dessutom riktigt bra i kakor och desserter.

Näringsvärde pro 100 g
Energi 1313 /  314
Fett 0.6 g
varav mättade fettsyror 0.2 g
Kolhydrater 68 g
varav socker 67 g
Fiber 5.2 g
Protein 2.5 g
Salt 0.02 g
Produktnummer: WEIN_001
Ursprung Chile
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335831878
Datablad Specikation
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme
Ingredienser 99,5% vindruvor, 0,5% växtbaserad olja
Allergener Kan innehålla spår av GLUTEN, SOJA, NÖTTER, MANDLAR, JORDNÖTTER, MJÖLK (LAKTOS), SESAM och SVAVELDIOXID (SULFIT).
Bäst före-datum 12.08.2023
Produktbeskrivning Jumbo vindruvor
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Jumbo vindruvor 1 kg
Vi vet inte ens var vi ska börja! I allmänhet kan du skapa samma recept med sultaniner och sultaniner: Sultanbröd, russinbullar, muffins, kakor, kakor, russinbröd, frukostskål, Kaiserschmarrn och naturligtvis en russinflätning! Sultaniner passar också bra i salta rätter. Krydda din curry med dem, tillsätt de söta bären till ris eller couscous, eller knäppa in dem i en nötaktig trail mix med bett. Vi älskar alla russin-kanelbullar, men vad sägs om russin-marsipanbullar som omväxling? Här hittar du rätt marsipan utan tillsatt socker för att baka dina skapelser, och i matjournalen hittar du recepten som passar till den. Naturligtvis kan du också lägga till sultanerna i din müsli och gröt, äta dem utan något annat eller till och med lägga dem i choklad. Förutom Premium Sultanas hittar du också olika blandningar som är kryddade med druvor: Caribbean Mix, Trail Mix "Nuts & Nibs" och naturligtvis den klassiska trail mixen. För ett litet vuxensnack rekommenderar vi Grappa Grapes med mjölkchoklad. Prova dig fram i vårt sortiment och låt dig förföras av de många olika sorterna av sultanrussin.
Våra jumbo druvor innehåller 334 kalorier, 80,5 g kolhydrater och 0,7 g protein per 100 g. De har 3,7 g kostfiber per 100 g. Framför allt är en balanserad och hälsosam kost hälsosam. Näringsdeklarationen för våra produkter finns alltid bredvid eller under respektive produkt i vår butik.
Vi har tillsatt en aning solrosolja - 0,4 % för att vara exakt - till våra druvor. Detta förhindrar eller minimerar att de enskilda bären klibbar ihop.
Undrar du om sultanrussin är okej för ditt barn eller småbarn? I princip bör du övervaka dina barn när de fortfarande är mycket små och konfronteras med små snacks som sultanrussin. Det är bäst att kontrollera med din läkare om ditt barn är tillräckligt gammalt för att äta dem. Observera att torkad frukt i allmänhet innehåller mycket fruktos och att den snarare bör betraktas som ett mellanmål för barn. Torkade frukter utan svavel är att föredra och du hittar många av dem i vår butik.
I normala mängder bör våra druvor inte orsaka några problem under graviditet och amning. Det är dock alltid bäst att fråga din läkare om du är osäker.
Sultaniner, vindruvor och sultaniner tolereras inte väl av många hundar och katter och kan till och med vara farliga. Fråga din veterinär för mer information. Sultaniner finns ofta i fågelmat, eftersom fåglar vanligtvis tål torkade bär bra.
Alla druvor torkas enligt samma metod: skörda, häng upp eller lägg på presenningar, skaka för att lossa stjälkarna och vänta. Den avgörande skillnaden är den så kallade doppningen. Om druvorna sprutas med olja (olivolja i vårt fall) innan de torkas, löser sig vaxskiktet på det yttre skalet och frukten blir genomsläpplig för vatten. Detta förkortar torktiden. Resultatet: ett vackert skrumpet bär med en underbart söt smak!

Varieties & Origin

Sultanas

Sultanas are made from the light-coloured, seedless grape variety Sultana. In order to be dried, Sultanas are "dipped"

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
China 14842680
Italien 8201914
USA 7097723
Frankreich 6247034
Spanien 5934239
Türkei 4000000
Indien 2590000
Chile 2473588
Iran 2450021
Republik Südafrika 2008819
Australien 1772911
Argentinien 1758418

Exact figures on the worldwide production of the individual varieties of grapes are difficult to find, and what you see on the map is an approximation. Of course, not all of these grapes are dried, but it gives you a good overview of where grapes are cultivated. Annual production of raisins and sultanas is currently around 800,000 tons. Did you know that when the berries are dried, the water content of the berries drops to approximately 18% and the fructose content increases to about 33%?

Herstellung

Prisutveckling "Jumbo vindruvor 1 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.9/5

128 Omdömmen


93%
6%
1%
0%
0%
Karine A.  | 13.06.2022

Druvor av högsta kvalitet

Sultaniner av god storlek, mjuka och smakrika. Den dragkedjeförsedda påsen är ett plus, eftersom den förhindrar att russinen torkar ut.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
alexandra l.  | 09.06.2022

En riktig fröjd

Jag älskar dessa jumbo druvor, de är verkligen utsökta. Jag lägger dem i min yoghurt eller min müesli.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Nadine A.  | 09.06.2022

Rekommenderad

Jag tycker inte alls om sultanrussin, men vi alla gillar dem väldigt mycket.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Alexander H.  | 20.05.2022

Ett svalkande alternativ/tillägg till sultaniner

De har en intressant smak och är inte lika söta som sultanrussin.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Lisa C.  | 14.05.2022

De bästa sultanerna

De bästa sultanerna som du någonsin har smakat och som du inte kan hitta i vanliga stormarknader.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Carina R.  | 12.04.2022

Läckra stora torkade frukter

Stora sultanrussin, perfekt för snacks med nötter eller något däremellan!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 21.02.2022

-

-

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 11.02.2022

Ich habe diese Weinbeeren jetzt schon öfters

Ich habe diese Weinbeeren jetzt schon öfters gekauft und bin begeistert. Sie sind saftig und nicht zu süß, eine tolle Ergänzung zur Ernährung. Als Snack zwischendurch oder als Zutat meiner Dattelbomben. :)

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 11.02.2022

-

-

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 09.02.2022

De är supergoda, beställer gärna igen och pris-prestandaförhållandet är bra.

De är supergoda, fruktiga och inte för söta

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Andra har även kollat in