Torkade bananremsor 250 g

40,00 kr*

160,00 kr* per 1 kg

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Osötade
  • En fruktig njutning utan tillsatt socker eller konserveringsmedel
  • Härligt saftig och naturligt söt
  • Perfekt som ett snacks och i din dessert eller granola
  • Passar bra till en vegansk och glutenfri kosthållning
Variant: Torkade bananremsor 250 g
105,00 kr
40,00 kr
295,00 kr
Mängd: Torkade bananremsor 250 g
40,00 kr
1 270,00 kr
Varianter: Torkade bananremsor 250 g
40,00 kr
295,00 kr

Bäst före-datum: 10.09.2023

Produktinformation Torkade bananremsor 250 g

Du vet säkert känslan när man plötsligt blir riktigt sötsugen. Vi känner den mer än väl! För att du ska kunna unna dig sötsaker utan att behöva känna dåligt samvete har vi nu tagit fram ett helt naturligt snack-alternativ i vårt sortiment! Om du är en lika stor bananälskare som vi är, måste du bara testa våra torkade bananremsor! Ett fullt lass med frukt Bananer kommer ursprungligen från tropikerna och är en av de äldsta kultiverade plantorna. De gula frukterna är runt 15 cm långa och varierar färgmässigt beroende på sort och mognad. När vi tillverkar våra bananremsor använder vi enbart mogna och därmed söta frukter. Det här möjliggör maximal njutning, helt utan tillsatser! Fritt från tillsatt socker och konserveringsmedel Våra torkade frukter är helt naturliga och är helt fria från tillsatt socker, svavel och konstgjorda aromer. På så sätt smakar de härligt fruktigt och inte lika sött som vanliga torkade bananer. Alltså, en ren och fruktig
Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1343 / 321
Fett 0.6 g
varav mättade fettsyror 0 g
Kolhydrater 75 g
varav socker 39 g
Fiber 3 g
Protein 4 g
Salt 0.05 g
Produktnummer: BANA_002
Ursprung Colombia
Innehåll 0.25 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335831106
Datablad Specikation
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser 100% bananer
Allergener Kan innehålla spår av GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), NÖTTER, SESAM och SVAVELDIOXID (SULFIT).
Bäst före-datum 10.09.2023
Produktbeskrivning Torkade bananremsor
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Torkade bananremsor 250 g
Om de förvaras på rätt sätt (svalt, torrt och skyddat från ljus) har våra bananremsor en hållbarhetstid på minst 15 månader från produktionstillfället. Naturligtvis har vi också skrivit ut bäst-före-datumet på din förpackning.
De torkade bananerna kommer från Colombia. För att bananerna ska kunna utveckla sin aromatiska och söta smak skärs de i långa strimlor och torkas sedan försiktigt. Vi använder endast mogen, söt frukt för att få maximal njutning.
Till skillnad från tunna bananchips har de torkade bananremsorna en mjuk, saftig och något fast konsistens när man biter på dem.
Våra torkade bananremsor är gjorda av 100 % av frukten och innehåller därför inga tillsatser som smakförstärkare eller tillsatt socker. Bananerna innehåller naturligt tillräckligt med socker för att ge en behagligt söt smak.
För att gå ner i vikt är ett kaloriunderskott vanligtvis nyckeln till framgång. Våra bananremsor är definitivt ett bra alternativ till konventionella sötsaker, de innehåller inget tillsatt socker och är en fiberkälla som ger poäng.
100 g torkade bananer innehåller 321 kcal.

Varieties & Origin

Dried banana stripes

Dried banana stripes come from ripe bananas, and are about 10 cm long

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 30900000
China 11200000
Indonesien 7300000
Brasilien 6800000
Ecuador 6500000
Philippinen 6200000
Guatemala 4000000
Kolumbien 3700000
Angola 3500000
Tansania 3500000
Costa Rica 2600000
Mexiko 2400000
Vietnam 2100000
Ruanda 1800000
Burundi 1700000
Kenia 1400000
Ägypten 1400000
Papua-Neuguinea 1400000
Kamerun 1200000
Dominikanische Republik 1200000

Bananas grow in the tropical and subtropical regions near the Equator which are often referred to as The Banana Belt. This is located between the 38th degree north and the 28th degree south latitude, and offers ideal growing conditions. In 2018, almost 116 million tons of bananas were grown worldwide. The world's largest producer is India with 30.9 million tons.

Herstellung

Prisutveckling "Torkade bananremsor 250 g"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.7/5

95 Omdömmen


80%
15%
2%
1%
2%
Arnaud B.  | 07.08.2022

Perfekt som mellanmål och säkert för goda romarrangemang!

Läcker smak och formen på de torkade bananerna i remsor är mycket trevlig att äta.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
pollyanna H.  | 31.07.2022

läckra

Det är mycket svårt att hitta torkade bananer på detta sätt. De är precis som de som jag brukade äta i Brasilien. Läckra.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Aline M.  | 16.06.2022

Ett bra alternativ

IDEALISK FÖR RECEPTEN PERSONLIGEN TILL MIN SMAK NATUR JAG GILLADE INTE MEN DET ÄR FORTFARANDE MIN SMAK

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Laura F.  | 14.06.2022

Vera banana!

Hälsosamt, mättande mellanmål att tugga för att stilla hungern

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Andrew W.  | 12.06.2022

Perfekt lösning för att få en transportabel banan!

Jag blev glad när jag upptäckte att KoRo levererar denna underbara produkt. De verkade vara otillgängliga i Storbritannien under ett år eller mer. Även om de kan se lite avskräckande ut är de verkligen utsökta. Jag älskar bananer men de reser inte så bra. Dessa skönheter är lätta att transportera och du får motsvarande en hel banan med varje. Mycket väl förpackade och lätta att separera eftersom de inte är överdrivet klibbiga. Perfekt för långa promenader eftersom de väger lite och tar liten plats men ger dig en energikick och en stor njutning!

1 person(er) tycker att denna information var hjälpsam
Andrea G.  | 02.06.2022

3 förpackningar är bättre än 1

Det är inte första gången jag köper torkade bananer. Den här gången beställde jag tre på en gång...

2 person(er) tycker att denna information var hjälpsam
Marjo K.  | 22.05.2022

Helt underbart! - Aivan ihania!

Jag har letat efter dessa i Finland ett tag nu, men har inte hittat någonstans. De här är helt fantastiska, mjuka och lite klibbiga! Jag har inte hittat dem i Finland, så jag beställde dem här. Bara härliga, lätt klibbiga bananer!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Alexander H.  | 20.05.2022

En liten syrlig ton

Bananerna smakar i princip sött, men har en underliggande syrlig smak som irriterade mig lite. De smakar ändå bra, även om jag skulle ha föredragit pappsöta bananremsor.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 27.02.2022

Smakar underbart. Jag har aldrig trott att bananer

Smakar underbart. Jag har aldrig trott att bananer smakar så bra torkade.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 27.02.2022

Schmeckt wie Urlaub

Die Bananenscheiben sind weich und vollmundig im Geschmack. Sehr sehr lecker, ob im Müsli oder als Snack für zwischendurch. Werde ich wieder bestellen!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in