🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Torkad ekologisk Fairtrade mango "Brooks" 1kg

240,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Fruktig och söt smak
  • Fairtrade-kvalitet
  • Utan svavel och tillsatt socker*
  • Praktisk 1 kg-fördelsförpackning
  • Från ett kontrollerat ekologiskt jordbruk
Variant: Torkad ekologisk Fairtrade mango "Brooks" 1kg
195,00 kr
175,00 kr
240,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 31.07.2023

Produktinformation Torkad ekologisk Fairtrade mango "Brooks" 1kg

Vi älskar mango, och förutom vår ekologisk torkad mango finns det nu också en Fairtrade-variant hos oss! På så sätt garanterar vi att ekologiska, sociala och ekonomiska normer följs i enlighet med Fairtrade-standarderna. Ekologiska Fairtrade mangobitarna smakar fruktigt och sött. Även om de är torkad är de ändå ett saftigt mellanmål. Bitarna är osvavlade och osockrade för att de innehåller naturligt socker. Köp din torkad mango hos oss nu!

Torkade ekologiska mango - hälsningar från solen

För att tillverka ditt nya favorit-mellanmål behöver vi mango av bästa kvalitet. Vi har gjort många smakprover och hittade till slut den perfekta frukten i Burkina Faso Efter skörden skärs mangon i strimlor och torkas skonsamt. Efter skörden tar sig den färska frukten vanligtvis via många mellanliggande stationer till din livsmedelsbutik, och packas i många nya förpackningar på vägen. Vi på KoRo anser att detta är meningslöst ur en ekologisk, ekonomisk och processorienterad aspekt. Därför låter vi våra ekologiska mangoämnen förpackas lufttätt i Burkina Faso, märkas med KoRo-etiketter och transporteras direkt därifrån till vårt lager i Berlin. Vi använder de kostnadsbesparingar som vi uppnår genom att hoppa över handelskedjen för att betala våra partner-jordbrukare rättvist och också föra över dem till dig.

Puffad mango och mango-pålägg: din mango-dos i Koro-butiken

Det finns inte bara mango i den här formen i vår shop: har du hört talas om puffad mango? Efter en annan torkningsprocess är den crunchy men samtidigt intensivt söt. Även på frukostbordet gillar vi den gula-orange färgen: med vårt curry och mango-pålägg kan du ge liv åt din macka.

Köp mangobitar

Du vet: den som inte har några goda snacks hemma har ingen kontroll av sitt liv. Därför är det viktigt att våra söta, saftiga mangobitar får en plats i ditt skafferi. För oss är kvalitet det viktigaste: våra mangostrimlor Brooks innehåller ingen svavel och är tillverkad av ett ekologiskt jordbruk. Dessutom prioriterar vi Fairtrade, för att småbrukare ska få rättvisa löner och arbetare får människovärdiga arbetsförhållande i utvecklings- och nya industriländer. Köp våra ekologiska Fairtrade mangobitar nu!

*Mangobitarna innehåller socker naturligt.

Näringsvärde pro 100 g
Energi 1501 /  355
Fett 0.5 g
varav mättade fettsyror 0.1 g
Kolhydrater 78 g
varav socker 66 g
Fiber 8.4 g
Protein 1.5 g
Salt 0.1 g
Produktnummer: MANG_026
Ursprung Burkina Faso
Ursprung (tillverkning) Burkina Faso
Ekologiskt ursprung Icke-EU-jordbruk
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260718292234
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
BF-BIO-154
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt, torrt och skyddat från värme
Ingredienser 100% mango* *från kontrollerat ekologiskt jordbruk
Allergener Innehåller inga allergener enligt EU-förordningen 1169/2011.
Bäst före-datum 31.07.2023
Produktbeskrivning Torkade ekologiska Fairtrade mangobitar (Brooks)
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Torkad ekologisk Fairtrade mango "Brooks" 1kg
Ja, dessa mangostrips är Fairtrade. På så sätt vill vi bidra till att förbättra miljöskyddet och de sociala normerna i Burkina Faso.
Du kan naturligtvis också göra de torkade mangostrimlorna själv. Det enklaste sättet är att använda en dehydrator, eftersom temperaturen kan hållas konstant på 50 grader under lång tid (ca 10-12 timmar). Men ditt projekt kan också fungera med en ugn. Du bör dock komma ihåg att torkning är mycket tidskrävande och framför allt kräver mycket energi.
Våra mangoodlingar växer i Burkina Faso, ett land i Västafrika. Vi köper våra mangoämnen direkt från våra partnerbönder där och kan garantera att de uppfyller ekologiska och Fairtrade-standarder genom direkt samarbete.
Vi undviker strikta klassificeringar av hälsosamt och ohälsosamt. För övrigt finns det inga sådana klassificeringar inom ekotrofilologi, dvs. näringslära. I slutändan är det som alltid räknas: "Balans är nyckeln", och det kan du uppnå med våra Fairtrade-mangostrips. Den torkade frukten är en bra källa till fibrer och har en saftig-söt smak. Om du är intresserad av det här ämnet kan du lyssna på vårt avsnitt i podcasten: "Torkad frukt vs. färsk frukt".
Ja, våra Fairtrade-mangostrips är gjorda av 100 % mango. Det är därför de är veganska, förstås!
100 g torkade mangostrips innehåller 355 kalorier. Vi har listat alla näringsvärden i tabellen bredvid eller under produktbeskrivningen.
För att få sälja ett livsmedel som en Fairtrade-produkt måste tre olika standarder uppfyllas: ekologiska, sociala och ekonomiska. De ekologiska normerna omfattar miljövänlig odling av produkten och förbud mot farliga bekämpningsmedel. De sociala normerna handlar om att stärka småbrukare och arbetstagare och garanterar bland annat reglerad arbetstid och förbud mot exploaterande barnarbete. De ekonomiska normerna omfattar öppna handelsförbindelser och framför allt att handlarna betalar ett Fairtrade-minimumspris och en Fairtrade-premie. Bidraget används sedan för producenternas självvalda projekt som tjänar samhället. Efterlevnaden av alla Fairtrade-standarder kontrolleras och certifieras av FLOCERT, det globala certifieringsorganet för Fairtrade.
För att få super saftiga mangostrimlor ska du förvara förpackningen på en sval och torr plats. De ska sedan förvaras i sin originalförpackning i minst 10 månader direkt efter tillverkningen.
På KoRo vill vi erbjuda dig ett så brett produktsortiment som möjligt och ge dig friheten att bestämma vad du vill köpa. Några viktiga skillnader mellan konventionellt, ekologiskt och Fairtrade: I det konventionella jordbruket får vissa bekämpningsmedel användas inom vissa gränser och t.ex. torkad frukt får svavelbehandlas för konservering. I ekologiska produkter är det däremot förbjudet att använda bekämpningsmedel och svavling. När det gäller Fairtrade-produkter finns det förutom vissa ekologiska normer (många Fairtrade-produkter är därför också certifierade ekologiska) även sociala och ekonomiska normer som måste följas. Du kan läsa mer om detta under "Vad betyder Fairtrade-märkningen? Precis som för Fairtrade kontrolleras och certifieras efterlevnaden av de ekologiska normerna regelbundet av ett kontrollorgan, vilket inte bara leder till en generellt sett lägre avkastning per hektar jämfört med konventionellt jordbruk, utan också till ett högre pris för produkten.
Våra mango odlas i Burkina Faso. När de är nästan mogna skördar vi dem och skär dem i tunna skivor. Därefter går mangostripsen till ugnen där de torkas vid låg temperatur. Men hur skiljer sig detta från de puffade mangostripsen i butiken? Vi har skrivit ett blogginlägg om våra olika torkningsmetoder och förklarar exakt hur vi torkar vår torkade frukt. Klicka gärna på den!

Varieties & Origin

Kent

The dried Kent mango has a full-bodied and extra fruity taste, a wonderfully rich yellow colour, and it is pleasant to the bite, as Kent mangoes have less fiber than other mango varieties.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Herstellung

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Prisutveckling "Torkad ekologisk Fairtrade mango "Brooks" 1kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

5/5

7 Omdömmen


100%
0%
0%
0%
0%
Stefan P.  | 30.06.2022

Uppmärksamhet, beroendepotential!

Jag provade torkad mango för första gången för cirka 25 år sedan (då från "One World Shop") och blev helt förtjust. Det var så dyrt att skoleleverna sällan hade råd med det. Vid något tillfälle fanns det också tillgängligt här och där i den ekologiska snabbköpet med varierande sorter/smaker, men kilopaketet här kommer att bli min undergång. Skönt fast men mjukt. Lite syrlig men ändå söt och fruktig. Jag skulle kunna leva på detta! Till det här priset är Fairtrade ett måste!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Manuela B.  | 14.05.2022

Gut

Läckra torkade mandlar

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Sandra T.  | 03.05.2022

Den bästa mango snittningen någonsin!

Ultra mjuk och rik på smak, denna kvalitet är mer än 5 stjärnor!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Begoña E.  | 06.04.2022

Perdición total...

Está buenísimo, para picar entre horas o en lugar de la cena. Dulces pero sin pasarse, para morirse...

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 25.02.2022

Till och med paketet får dig att se fram emot det!

Mouth-watering strips med aromatisk mangosmak, ett måste för oss.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 20.02.2022

1a-kvalitet

Stora bitar, inte särskilt fibrösa. Väldigt gott som mellanmål mellan måltiderna.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 15.02.2022

-

-

2 person(er) tycker att denna information var hjälpsam

Andra har även kollat in