Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg

195,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Fri från svavel och konserveringsmedel
  • Naturligt söt
  • Härlig och fruktig smak
  • Från 100% kontrollerat ekologiskt jordbruk
  • Från ett kontrollerat ekologiskt jordbruk
Variant: Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg
195,00 kr
160,00 kr
240,00 kr
Mängd: Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg
195,00 kr
1 610,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 30.06.2023

Produktinformation Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg

Gillar du torkad mango? Då kommer du älska vår torkade mango av sorten ”Brooks”! Den landade inte utan anledning i KoRo-shoppen. Den är riktigt saftig, lätt syrlig men samtidigt härligt söt och lyckas alltid övertyga alla finsmakare där ute! Mangon tillhör Sumakväxterna och är enligt botaniken släkt med pistage- och cashewnötter. Mangon kommer ursprungligen från Indien och planteras mest i den tropiska regnskogen. Vår torkade mango kommer från ett kontrollerat ekologiskt jordbruk och är helt fri från tillsatser. Genom den skonsamma torkningsprocessen bevaras smaken naturligt söt och en svavelbehandling är helt onödig. Vår torkade mango är ett perfekt powersnack! Med sin söta och fruktiga smak har den blivit till en favorit bland våra kunder. Den passar perfekt som en liten lyx-ingrediens i din müsli och den kan även ge en sallad en härlig exotisk touch! Ett litet tips från oss: om du föredrar en mörare mangobit kan du lägga den i blöt i 30 minuter.

Näringsvärde pro 100 g
Energi 1276 /  305
Fett 2.2 g
varav mättade fettsyror 0.5 g
Kolhydrater 61 g
varav socker 60 g
Fiber 8.4 g
Protein 3 g
Salt 0.04 g
Produktnummer: MANG_003
Ursprung Burkina Faso
Ekologiskt ursprung Icke-EU-jordbruk
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335831588
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
DE-ÖKO-039
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt, torrt och skyddat från värme
Ingredienser 100% torkad mango* *från kontrollerat ekologiskt jordbruk
Allergener Innehåller inga allergener enligt EU-förordning 1169/2011
Bäst före-datum 30.06.2023
Produktbeskrivning Ekologiska torkade mangobitar
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg
Nej, mango innehåller inga allergener. Det kan dock förekomma korskontaminering under fyllningsprocessen, eftersom vår tappningsanläggning även bearbetar andra livsmedel. Om du är allergisk mot mango är Brooks mangostrips inte rätt val för dig. Men du kanske gillar våra andra torkade frukter. Det är bäst att rådgöra med din läkare i förväg.
Ja, de är en populär ingrediens i barnmat på grund av sin låga syrahalt. Om du inte gör gröt av dem, se till att ditt barn bara äter dem sittande - men det är förmodligen inget nytt för dig.
Den ekologiska mangon från KoRo ska förvaras svalt och torrt. Den bör också skyddas från ljus.
Du kan naturligtvis också göra de torkade mangostrimlorna själv. Det enklaste sättet är att använda en dehydrator, eftersom temperaturen kan hållas konstant på 50 grader under lång tid (ca 10-12 timmar). Men torkningen kan också ske i en ugn. Naturligtvis ska du komma ihåg att vi redan har gjort detta arbete åt dig. Mangoerna skördas mellan mars och juli när de inte är helt mogna, så att de är perfekt mogna efter torkningen. Det är verkligen en utmaning att hitta den perfekta mognaden på mango från snabbköpet. Och det är inte allt: eftersom vi hoppar över handelsstadier med våra större förpackningar och låter dig ta del av den prisfördel som det innebär, sparar du också pengar.
100 g mangostrips innehåller 305 kcal. Du hittar de exakta näringsvärdena vid sidan av produktbeskrivningen eller på produktförpackningen.
Ja, våra ekologiska mangostrips är gjorda av 100 % mango. Därför är de veganska.
I ett nötskal kan man säga att processen går till på följande sätt: Frukterna odlas i Burkina Faso. När de är mogna skördas de och skalas. De skivade mangoerna torkas sedan i ugnen vid låg temperatur. Mangonerna skickas sedan till vårt KoRo-lager i Tyskland i lufttäta värdeförpackningar. Här väntar mangostripsen bara på att du ska klicka på "Lägg i kundvagnen".
Du kan också ge hunden en liten mängd torkade mangostrimlor. Vi skulle bli glada om du skickar oss ett foto av hans ansiktsuttryck (t.ex. via Instagram)! Vi erbjuder även "riktig" hundmat - även om den inte innehåller mango är den fortfarande mycket populär bland våra fyrbenta vänner.
Ja, våra mangoar kommer från ekologisk odling.

Varieties & Origin

Kent

The dried Kent mango has a full-bodied and extra fruity taste, a wonderfully rich yellow colour, and it is pleasant to the bite, as Kent mangoes have less fiber than other mango varieties.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Herstellung

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Preisentwicklung "Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg"

So hat sich der Preis über die Zeit entwickelt

Alle Angaben ohne gewähr!

4.8/5

682 Bewertungen


87%
9%
2%
2%
1%
Nada B.  | 14.05.2022

Mycket väl rehydrerad

Mangon är god, syrlig och naturlig. Konsistensen är lite svår att äta som den är, men den kan återfuktas mycket bra till kakor, havregrynsgröt eller risgrynsgröt! Jag ska ha lite mer

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Fatma G.  | 13.05.2022

Det lönar sig att beställa👍

Riktigt gott, beställer alltid gärna igen.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
sanja c.  | 13.05.2022

Utmärkt

Läcker mango! Utmärkt kvalitet

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Begoña E.  | 11.05.2022

Bra, som förväntat

Det fanns ingen rättvis handel och jag köpte den här. Det är också bra.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Sonja W.  | 11.05.2022

Saftig och god

Torkade men fortfarande saftiga. Intensiv smak.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Mélanie L.  | 11.05.2022

Mottagen öppen, i dåligt skick

Mottagen öppen, helt svart och limmad

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Monique C.  | 09.05.2022

Jag är glad att jag köpte den

Oklanderlig

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Sabine K.  | 09.05.2022

Definitivt igen!

Vi älskar dessa mangostrips. De är supergoda och är en bra ersättning för gummibjörnar.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Ho Chuen L.  | 08.05.2022

läckra

god kvalitet

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Sonja K.  | 02.05.2022

Jag köper igen

Läckert och redan nästan tomt

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert

Andra har även kollat in