Ekologiska soja strimlad finhackad 1 kg

120,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Från ekologisk odling
  • GMO-fri från Österike
  • 1-kg storförpacking
  • Vegansk
Variant: Ekologiska soja strimlad finhackad 1 kg
120,00 kr
125,00 kr
115,00 kr

Bäst före-datum: 31.07.2023

Produktinformation Ekologiska soja strimlad finhackad 1 kg

Alla känner nog till det vegetariska alternativet sojastrimlor. Men hur blir detta framställt egentligen? Som namnet tyder, är den enda ingrediensen sojabönan. Först så tvättas dem, sen skalas dem och mals sedan ner till sojamjöl. Mjölet pressas ner och blir därmed avoljat, och oljehalten sjunker till 5 %. Det avfettade sojamjölet blir genom extrusion till sin motsvarande form.

De finhackade soja strimlorna påminner i sin storlek om köttfärs. Så ifall den behövs för din veganska bolognese, strödd över sallad eller i din musli - våra finhackade sojastrimlar är en äkta mångsysslare. Du kan även prova våra grova sojastrimlor som med sin större storlek också kan användas till många olika rätter.

Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1497 / 356
Fett 7.5 g
varav mättade fettsyror 1.6 g
Kolhydrater 14 g
varav socker 6.2 g
Fiber 15 g
Protein 50 g
Salt 0.02 g
Produktnummer: SOJA_001
Ursprung Österrike
Ekologiskt ursprung EU:s jordbruk
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335838723
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
PL-EKO-07
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt och torrt.
Ingredienser 100 % SOJA
Allergener Kan innehålla spår av GLUTEN, SESAM, MANDEL, HASSELNÖTTER, VALNÖTTER, CASHEWNÖTTER och PISTAGE.
Bäst före-datum 31.07.2023
Produktbeskrivning Ekologisk sojagranulat
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologiska soja strimlad finhackad 1 kg
Det beror naturligtvis på din aptit. Vi rekommenderar 100 g för 4 personer, men då bör grönsaker och en sidosrätt som våra nudlar inte saknas.
Du kan använda sojaskivor som köttsubstitut i bolognese, i sallader eller som ett tillbehör till alla kryddiga rätter.
Tyvärr är det fortfarande många som förknippar soja med begreppen "genteknik" och "skövling av regnskog". Det stämmer att majoriteten av sojabönorna kommer från Brasilien och USA och att de till och med är genetiskt modifierade. Dessa sojabönor används dock för att producera djurfoder. De sojaprodukter som produceras i Tyskland för direkt konsumtion kommer inte från dessa områden. Typiska ursprungsländer är Kina, Kanada, Österrike, Frankrike och ibland även Tyskland.
Om du vill tillaga sojakotletter hemma häller du bara kokande vatten eller grönsaksbuljong över dem. Du kan sedan steka den eller lägga den direkt i tomatsåsen för att göra en god vegansk bolognese.
För att framställa sojamjöl mals sojabönor och pressas sedan. Sojaoljan separeras från sojamjölet i flera pressprocesser. Den senare har en restfetthalt på högst 5 % och kan formas i önskad form med hjälp av en så kallad extruder. För detta ändamål blandas sojamjölet med dubbelt så mycket vatten och pressas ihop under tryck och värme. I slutet av extruderingsprocessen pressas sojamassan genom en formskruv. Efter att ha lämnat körteln expanderar sojamassan genom reduktionen och den lösa, fibrillära och köttliknande strukturen bildas. Det extruderade materialet kan skäras i olika längder för att producera antingen fina eller grova sojagranulat och sedan torkas och förpackas.

Varieties & Origin

Soy granules

These small granules made of soy are perfect for a vegan Bolognese, as they resemble minced meat in size (3-5 mm) and, once soaked, in texture.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
USA 119518490
Brasilien 114599168
Argentinien 54971626
China 13149485
Indien 10981000
Paraguay 10478000
Kanada 7716600
Ukraine 3899370
Russland 3621344
Bolivien 3018872

The demand for soy has been steadily growing over the past 30 years. In 2017, the world harvest of soy was 352 million tons. The ten largest producers, led by the USA, together produced 97% of the total world harvest.

Herstellung

Prisutveckling "Ekologiska soja strimlad finhackad 1 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.9/5

82 Omdömmen


91%
9%
0%
0%
0%
Andréa B.  | 13.08.2022

Jag köper tillbaka den!

Det är första gången jag provar dessa och jag kommer att köpa fler!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Vincent N.  | 08.08.2022

Jag behöver inte mer kött i bolognese eller liknande.

Sojakotletterna smakade mycket bra i chili con carne (eller con soja).

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Patricia R.  | 07.08.2022

En produkt som du alltid måste ha i din buffé.

Mycket bra produkt. Utmärkt förpackning. Jag är mycket nöjd.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Martina S.  | 28.07.2022

Ett bra alternativ eller komplement om du vill ersätta eller minska animaliska produkter.

Genom att först blötlägga den i varm, kryddig grönsaksbuljong (eventuellt även med sojasås) kan man också "sträcka ut" köttfärs med den och på så sätt minska köttkonsumtionen en aning. Till och med utan att de uttalade köttätarna känner till det ;-)

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
marina p.  | 21.07.2022

Jag rekommenderar den.

Har ännu inte testats. Perfekt storlek för mig. Idealisk storlek för bolognese såser. Gott.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Grégory M.  | 16.07.2022

Perfekt 👌 för gröt!

Storleken på sojabönan är precis lagom för mina grytor! Inget behov av att mixa om... Ger mig möjlighet att äta vegetabiliskt protein av ekologisk kvalitet till frukost!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
silvia l.  | 08.07.2022

Storformat maxi bekvämlighet!

Jag är mycket nöjd, jag använder de små staccetti ofta för att laga köttfärssås. Utmärkt köp.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Serena Gaia B.  | 29.06.2022

Den kommer aldrig att saknas i mitt skafferi.

Det är första gången jag provar denna produkt. Det är fantastiskt! Med 150 g (från torra) lagade jag två måltider för tre personer, en vit sås till pasta och en chili med bönor. Jag återfuktade dem med grönsaksbuljong. Bra, kan användas till många olika recept, billig.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Cristina B.  | 28.06.2022

UTMÄRKT VAL

Jag gjorde en fantastisk ragu... fantastisk produkt

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Klea K.  | 12.06.2022

Mycket bra för ragouts

Jag älskar det! Jag har lagat en sojaragout och den blev riktigt god. Rekommenderas starkt

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in