🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Ekologisk grovstrimlad soja 1 kg

125,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Från ekologisk odling
  • GMO-fri från Österrike
  • 1-kg storförpackning
  • Perfekt för veganer och vegetarianer
Variant: Ekologisk grovstrimlad soja 1 kg
120,00 kr
125,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 31.07.2023

Produktinformation Ekologisk grovstrimlad soja 1 kg

Det är i hela världen strimlad soja, men hur tillverkas den? Som namnet redan pekar på, innehåller den bara sojabönor. Sojabönorna blir först tvättade och skalda, och sedan mals de till sojamjöl. Mjölet blir sen pressat och avoljat. Oljehalten sjunker med 5 %. Sen går det avfettade sojamjölet igenom en process som kallas extrusion, som också skapar sin form.

De grova sojastrimlorna är något större och passar utmärkt i grytor eller i matiga soppor, som gulasch. Passar även till grönskakssås eller stekta över en sallad. Den funkar verkligen på allt. Kolla också in våra finmalda strimlor, som kan användas som köttfärsalternativ.

Näringsvärde pro 100 g
Energi 1497 /  356
Fett 8 g
varav mättade fettsyror 1.6 g
Kolhydrater 14 g
varav socker 6.2 g
Fiber 15 g
Protein 50 g
Salt 0.02 g
Produktnummer: SOJA_002
Ursprung Österrike
Ekologiskt ursprung EU agriculture
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335838730
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
PL-EKO-07
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvara kallt och torrt
Ingredienser 100 % SOYA* *ekologiskt odlad
Allergener Kan innehålla spår av GLUTEN, SESAME, ALMOND, HASSELNÖTTER, VALNÖTTER, CASHEWNÖTTER och PISTAZIA.
Bäst före-datum 31.07.2023
Produktbeskrivning Ekologisk sojagranulat
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologisk grovstrimlad soja 1 kg
Sojakotletterna ska blötläggas i varm grönsaksbuljong i cirka 10 minuter. Sedan är den klar att äta. Vårt tips: stek sojakotletterna för att göra dem sköna och krispiga.
Det beror naturligtvis på din aptit. Vi rekommenderar 100 g för 4 personer, men då bör grönsaker och en sidosrätt som våra nudlar inte saknas.
Soya Geschnetzeltes ska förvaras på ett svalt och torrt ställe.
Sojakotletter innehåller inga tillsatser och är gjorda av 100 % soja.
För att framställa sojamjöl mals sojabönor och pressas sedan. Sojaoljan separeras från sojamjölet i flera pressprocesser. Den senare har en restfetthalt på högst 5 % och kan formas i önskad form med hjälp av en så kallad extruder. För detta ändamål blandas sojamjölet med dubbelt så mycket vatten och pressas ihop under tryck och värme. I slutet av extruderingsprocessen pressas sojamassan genom en formskruv. Efter att ha lämnat körteln expanderar sojamassan genom reduktionen och den lösa, fibrillära och köttliknande strukturen bildas. Det extruderade materialet kan skäras i olika längder för att producera antingen fina eller grova sojagranulat och sedan torkas och förpackas.
Grov sojafärs är en utmärkt ersättning för gulasch. Men du kan också använda den som en soppgarnityr eller som salladsgarnityr.

Varieties & Origin

Soy granules

These small granules made of soy are perfect for a vegan Bolognese, as they resemble minced meat in size (3-5 mm) and, once soaked, in texture.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
USA 119518490
Brasilien 114599168
Argentinien 54971626
China 13149485
Indien 10981000
Paraguay 10478000
Kanada 7716600
Ukraine 3899370
Russland 3621344
Bolivien 3018872

The demand for soy has been steadily growing over the past 30 years. In 2017, the world harvest of soy was 352 million tons. The ten largest producers, led by the USA, together produced 97% of the total world harvest.

Herstellung

Prisutveckling "Ekologisk grovstrimlad soja 1 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.8/5

96 Omdömmen


85%
13%
1%
1%
0%
Serena Gaia B.  | 29.06.2022

Den kommer aldrig att saknas i mitt skafferi.

Fantastiskt! Med den här produkten har jag tillagat utmärkta arrosticini. De är mycket mångsidiga. Oslagbart värde för pengarna. Om jag inte hade lagat dem själv hade jag inte trott att de inte var kött. I stället är de ett utmärkt substitut för dem som är veganer som jag eller helt enkelt vill ersätta kött ibland. På så sätt är du på den säkra sidan.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Ángeles L.  | 21.06.2022

Jag älskar det!

Jag gillar verkligen smaken och konsistensen. Det är ett av de bästa ärtproteinerna jag har provat.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Sonja B.  | 14.06.2022

Igen och igen

Perfekt som tillägg till grönsakspannor eller grytor.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Astrid H.  | 22.05.2022

bra kvalitet, bra pris :-)

bra kvalitet, bra pris :-)

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Agathe T.  | 18.05.2022

Idealisk köttsubstitut för sallader eller färdigrätter

Motsvarar produkterna mina förväntningar? En del av granulaten blev dock pulver efter transporten.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Ann-Christine S.  | 16.05.2022

POWERFOODS av hög kvalitet

Sött / gott / DIVERSITY har fått ett nytt namn! Priset är helt galet!!!! I butiken kan du få mindre förpackningar för högre belopp.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Kirsten P.  | 24.04.2022

Tar väl emot kryddor, kan stekas eller kokas och kombineras med nästan alla grönsaker.

Liknar den fina sojafärsen, men ger lite mer bett. Det är därför jag föredrar att använda den i grönsakspannor snarare än i såser.

1 person(er) tycker att denna information var hjälpsam
Simone P.  | 24.04.2022

Stockpack och högsta kvalitet!!!!

Läckert! Stort paket och högsta kvalitet

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Francesca L.  | 22.04.2022

Utmärkt

Utmärkt

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Letizia Q.  | 21.04.2022

Har alltid i skafferiet

Mångsidig och välsmakande

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Andra har även kollat in