Ekologisk couscous 1,5 kg

80,00 kr*

53,33 kr* per 1 kg

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Av fullkornsmannagryn
  • Trevlig rätt till alla maträtter, salt som söt!
  • Proteinkälla med hög kvalité!
  • Från ett ekologiskt jordbruk
  • 1,5 kg-fördelsförpackning

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 16.12.2023

Produktinformation Ekologisk couscous 1,5 kg

Coucous är kärlek. Inte bara för att det är så gott, utan för att med vår 1,5 kg-storförpackning går den också att dela med alla som en har nära och kära. Den här nordafrikanska traditionsmaten kan användas till så mycket olika rätter, och kommer vara ditt skafferis säkra kort!

Couscous - vad är det egentligen?

Couscous kommer ursprungligen från Nordafrika och tillhör idag till basmaten. I regel är couscous gjort på spannmål, mest vete, som mals ner till mannagryn och blir fuktat och får därmed sin kul-liknande form. I anslutning blir kulorna förkokta med vattenånga och i sista steget torkas de, vilket gör dem kapabla till att transporteras. Vår bruna couscous görs på fullkornsmannagryn och gör din middag lyckad, på det enklaste sätt:

Den snabba och enkla tillredningen av couscous

Innan vi börjar med de talrika receptideérna borde du veta hur man tillreder couscous. Men behåll lugnet: vi börjar med hur mycket vatten du behöver. Vi rekommenderar dig lika mängd vatten som couscous, i ett 1:1-förhållande. Du har i 250ml vatten i en gryta, tillsätter en nypa salt (och om du vill att det ska bli en bra fasthet också), ha gärna också i lite olivolja. Låt det koka upp. Då det kokar tar du grytan från plattan och rör i couscousen i det kokande vattnet. Låt det stå och koka ihop 3-5 minuter, så att vattnet svällt upp tillräckligt. Och voilá! Startklart står couscousen och väntar på att du ska använda det till något smarrigt.

Köp vårt Ekologiska Couscous

Vegetariska pannor, i grytor, i sallader eller varför inte också till frukost? Couscous är ju så gott och användbart, att bara fantasin sätter gränserna för dig! Det kommer att bli ditt köks bästa vän, och vad passar då inte bättre än att köpa den i vår praktiska 1,5kg-fördelsförpackning? Vårt ekologiska, bruna couscous av fullkornsmannagryn väntar på dig!

Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1485 / 351
Fett 2.4 g
varav mättade fettsyror 0.5 g
Kolhydrater 66 g
varav socker 1.9 g
Fiber 8.8 g
Protein 12 g
Salt 0 g
Produktnummer: COU_001
Ursprung Italien
Ursprung (tillverkning) Italien, Tyskland
Ekologiskt ursprung EU-jordbruk
Innehåll 1.5 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335831229
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
DE-ÖKO-001
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras torrt, svalt och skyddat från ljus.
Ingredienser 100% fullkornsVETEmannagryn* *från kontrollerad ekologisk odling
Allergener Kan innehålla spår av SOJA
Bäst före-datum 16.12.2023
Produktbeskrivning Ekologisk Couscous
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologisk couscous 1,5 kg
Vår ekologiska couscous innehåller 12,5 g protein per 100 g spannmålskorn.
Först kokar vattnet i en kastrull som sedan tas bort från spisen. Lägg couscousen i en annan kastrull och häll det varma vattnet över den. Låt den sedan svälla i 5-10 minuter innan du lossar den med en gaffel och kryddar den.
Bulgur smakar lite mer nötaktigt än couscous. Bulgur tillverkas dessutom av durumvetekorn, medan vår couscous tillverkas av fullkornsgryn.
För att maximera hållbarheten på denna läckra couscous, förvara den på en sval (< 15 ℃), torr och mörk plats. Den minsta hållbarhetstiden i den förseglade originalförpackningen är 24 månader från tillverkningsdagen.
Couscous tillverkas av durumvete och innehåller därför naturligt gluten. Vår bruna couscous som tillverkas av fullkornsvetegranulat är inte heller glutenfri. Personer som lider av glutenintolerans eller celiaki bör undvika att äta vår bruna couscous.
Du kan servera couscous som ett tillbehör till kyckling eller fisk eller göra sallader med den. Couscous är också perfekt för läckra grönsakspannor.
100 g okokt couscous innehåller 344 kcal. Du hittar mer information om de genomsnittliga näringsvärdena per 100 g brun couscous (okokt) bredvid eller under produktbeskrivningen på vår webbplats och på produktförpackningen.
Målen för viktminskning uppnås främst genom ett kaloriunderskott. Vår bruna couscous är en solid proteinkälla och kan även få toppresultat med ett högt fiberinnehåll.

Varieties & Origin

Moroccan couscous

This variety is the most popular in the world, and takes its common name from the country where it originates. Its grains are very tiny, with a diameter of 2 mm

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
China 131696392
Indien 93500000
Russland 73294568
USA 62859050
Kanada 30486700
Frankreich 29504454
Ukraine 26098830
Pakistan 26005213
Deutschland 24463800
Australien 22274514
Türkei 20600000
Argentinien 18557532
Kasachstan 14985379
Vereinigtes Königreich 14383000
Iran 11097605
Polen 10827902
Ägypten 9000000
Rumänien 8431131
Italien 8037872
Usbekistan 6940500
Brasilien 6834421
Spanien 6433865
Bulgarien 5662721
Tschechische Republik 5454663
Ungarn 4788027
Afghanistan 4555110
Äthiopien 4537852

Couscous is like wheat semolina, which is obtained from wheat, and is a staple in the North African cuisine. In 2018, 731,460,000 tons of wheat were harvested worldwide. The largest producer is China with 131,696,392 tons per year, followed by India with 93,500,000 tons and Russia with 73,294,568 tons per year.

Herstellung

Prisutveckling "Ekologisk couscous 1,5 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.9/5

53 Omdömmen


92%
8%
0%
0%
0%
Verena M.  | 22.07.2022

Topp

En fast ingrediens i våra skålar, mycket värde för pengarna.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anne M.  | 20.05.2022

Bra kvantitet, bra förhållande mellan pris och kvalitet, välsmakande.

Bra kvantitet, bra förhållande mellan pris och kvalitet, välsmakande.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Virginie E.  | 04.05.2022

Mycket bra produkt.

Du kan inte hitta hel couscous överallt, och det är inte heller lätt att förvara grossistprodukterna i detta stora zip-förpack och priset är inte överdrivet.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Lydia K.  | 10.04.2022

Helt enkelt super

Jag älskar couscous och den här är helt fantastisk. Jag tar alltid med mig den till jobbet och mina kollegor är redan fans!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 23.02.2022

-

-

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 21.02.2022

Produkten är färsk, välbevarad och

Produkten är färsk, välbevarad och smakar mycket bra. Den var förpackad i en opraktisk papperspåse som inte kan återförslutas efter första öppnandet. Efter några dagar började den spricka i botten.

2 person(er) tycker att denna information var hjälpsam
Anonym  | 15.02.2022

-

-

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 13.02.2022

Mycket välsmakande. Smakar precis som couscous, men

Mycket välsmakande. Det smakar som couscous, men jag gillar att man kan köpa stora förpackningar och på så sätt spara på förpackningsavfall. Dessutom är det ekologiskt och du sparar pengar på grund av mängden. Vad mer kan man önska sig?

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 11.02.2022

Välsmakande och bra valuta för pengarna

Välsmakande och bra valuta för pengarna

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 09.02.2022

Mycket mycket smaklig 🙃😉😉

Jag älskar couscous från Koro. Det är en riktigt stor förpackning och den håller väldigt länge. Du kan äta couscous mycket bra som sallad eller som tillbehör till grönsaker eller kött. Den är hållbart förpackad, vilket är ytterligare en extra stjärna 🌟.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in