🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Dried banana stripes 45 x 250 g

1 270,00 kr*

112,89 kr* per 1 kg

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Unsweetened
  • Free of preservatives and added sugar
  • Naturally sweet and super soft
  • Perfect addition to your porridge and baked goods
  • Vegan and gluten-free
Variant: Dried banana stripes 45 x 250 g
105,00 kr
40,00 kr
295,00 kr
Mängd: Dried banana stripes 45 x 250 g
40,00 kr
1 270,00 kr
Sorte: Dried banana stripes 45 x 250 g
40,00 kr
295,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 21.04.2023

Produktinformation Dried banana stripes 45 x 250 g

You surely know the feeling of a sweet craving too strong to be ignored. Fighting it back is pointless, you already know it, and a craving is actually a signal that your body wants you to hear. But the answer does not have to be an industrial, ultra-processed sweet snack: our delicious banana stripes are the natural alternative you were looking for! If you are a banana fan just like us, you now have a new version of this nutritious and high-energy fruit, ready to become your best ally in the fight against that little mid-afternoon hunger or sugar craving. Yum!  Fruit power A tropical fruit, bananas are among the first plants to have been cultivated by mankind. The beloved fruits are around 15 cm long and their colour, according to the ripening, goes from green to intense yellow. We only use ripe and therefore super sweet fruits for the production of our banana stripes; this enables us to add no sugar at all to them!  Free of sugar and preservatives  KoRo's dried bananas

Näringsvärde pro 100 g
Energi 1343 /  321
Fett 0.6 g
varav mättade fettsyror 0 g
Kolhydrater 75 g
varav socker 39 g
Fiber 3 g
Protein 4 g
Salt 0.05 g
Produktnummer: BANA_002_T45
Ursprung Colombia
Innehåll 11.25 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260654783933
Datablad Specikation
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Store in a cool and dry place,away from light
Ingredienser 100% bananas
Allergener May contain traces of GLUTEN, PEANUT, SOY, MILK (LACTOSE), NUTS, SESAME and SULPHUR DIOXIDE (SULFITES)
Bäst före-datum 21.04.2023
Produktbeskrivning Dried bananas
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Dried banana stripes 45 x 250 g
Våra torkade bananremsor är gjorda av 100 % av frukten och innehåller därför inga tillsatser som smakförstärkare eller tillsatt socker. Bananerna innehåller naturligt tillräckligt med socker för att ge en behagligt söt smak.
href="https://www.korodrogerie.de/bananenchips-ohne-zuckerzusatz-1-kg">bananchips har de torkade bananremsorna en mjuk, saftig och något fast konsistens när man biter dem.
100 g torkade bananer innehåller 321 kcal.
För att gå ner i vikt är ett kaloriunderskott vanligtvis nyckeln till framgång. Våra bananremsor är definitivt ett bra alternativ till konventionella sötsaker, de innehåller inget tillsatt socker och är en fiberkälla som ger poäng.
Våra torkade bananer kommer från Colombia. För att bananerna ska kunna utveckla sin aromatiska och söta smak skärs de i långa strimlor och torkas sedan försiktigt. Vi använder endast mogen, söt frukt för att få maximal njutning.
Om de förvaras på rätt sätt (svalt, torrt och skyddat från ljus) har våra bananremsor en hållbarhetstid på minst 15 månader från produktionstillfället. Naturligtvis har vi också skrivit ut bäst-före-datumet på din förpackning.

Varieties & Origin

Dried banana stripes

Dried banana stripes come from ripe bananas, and are about 10 cm long

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 30900000
China 11200000
Indonesien 7300000
Brasilien 6800000
Ecuador 6500000
Philippinen 6200000
Guatemala 4000000
Kolumbien 3700000
Angola 3500000
Tansania 3500000
Costa Rica 2600000
Mexiko 2400000
Vietnam 2100000
Ruanda 1800000
Burundi 1700000
Kenia 1400000
Ägypten 1400000
Papua-Neuguinea 1400000
Kamerun 1200000
Dominikanische Republik 1200000

Bananas grow in the tropical and subtropical regions near the Equator which are often referred to as The Banana Belt. This is located between the 38th degree north and the 28th degree south latitude, and offers ideal growing conditions. In 2018, almost 116 million tons of bananas were grown worldwide. The world's largest producer is India with 30.9 million tons.

Herstellung

Prisutveckling "Dried banana stripes 45 x 250 g"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.7/5

86 Omdömmen


80%
14%
2%
1%
2%
Anonym  | 27.02.2022

Smakar som en semester

Bananskivorna är mjuka och fylliga i smaken. Väldigt gott, i müsli eller som mellanmål mellan måltiderna. Jag kommer att beställa igen!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 22.02.2022

Kannte ich vorher so noch nicht, würde ich aber wieder kaufen.

Die Banenenstreifen sind eine gelungene Abwechslung, wenn man mal keine Lust auf die Chips hat.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 15.02.2022

LECKER! Einfach nur mega gut! Wer auf

LECKER! Einfach nur mega gut! Wer auf Banane steht, wird es lieben!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 12.02.2022

Absolut köprekommendation

Paketet anlände. Jag öppnade paketet och åt upp hälften direkt! Alltid mega läckra 😋

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 08.02.2022

Nästa gång beställer jag fler förpackningar,

Nästa gång beställer jag fler förpackningar, de blir alltid uppätna.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 21.01.2022

Super schmackhaft und sehr gutes PLV

Super schmackhaft und sehr gutes PLV

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 12.01.2022

Sött och gott

Mycket sött och välsmakande

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 17.12.2021

mycket klibbig

Tyvärr är det inte alls min smak, bananerna är mycket fuktiga och kladdiga, jag hade förväntat mig riktigt torkade och krispiga bananer som jag känner till dem från Sydamerika. Inte heller lämplig som mellanmål för mina barn, eftersom den är svår att tugga.

Vår kommentar: Hey, vielen Dank für dein Feedback. Es tut uns leid, dass du dir unter dem Produkt etwas anderes vorgestellt hast. Probier doch mal unsere Bananenchips ohne Zuckerzusatz aus, diese sind auf alle Fälle ein knuspriger Snack. Liebe Grüße, dein KoRo Team :) 
Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 15.12.2021

Ich liebe die Bananen in dieser Form, mmmh

Sehr sehr lecker

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 10.12.2021

Jag beställde den av nyfikenhet. Det tar lite tid att vänja sig,

Jag beställde den av nyfikenhet. Det tar lite tid att vänja sig vid den, men jag är förväntansfull när jag ska prova recept med den. Jag är säker på att den kommer att vara utsökt i bananbröd, till exempel!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Andra har även kollat in