🔥Tänk på att våra chokladprodukter lätt smälter vid temperaturer över 25°C🔥

Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg

220,00 kr*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Osockrat och osvavlat
  • Härligt sött, syrligt och saftigt
  • Skonsamt torkat
  • Praktisk form
  • Passar perfekt som snack
Variant: Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg
220,00 kr
395,00 kr
Mängd: Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg
220,00 kr
65,00 kr
Sorte: Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg
220,00 kr
325,00 kr

Varan finns i lager, leveranstid 5-6 dagar

Bäst före-datum: 25.07.2023

Produktinformation Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg

Tycker du att ananas är surt, svider på tungan och är för jobbigt att skala? De första två punkterna löser vi genom att skörda endast helt mogna frukter och skalningen har vi tagit över. Så det enda du behöver göra är att öppna förpackningen och börja njuta!

Ananasen kommer från ananassläktet (bromeliaceae) och kommer ursprungligen från Amerika. Idag kultiveras den mycket efterfrågade frukten i tropiska zoner i hela världen.

Torkade ananasringar är ett perfekt snack att ha på jobbet, före eller efter träningen, i skolan eller på universitetet. De är även en riktigt läcker tillsats i müsli. Ananasringarna är energirika och har en underbar smak, även fast de är helt utan tillsatt socker och svavel.

Näringsvärde pro 100 g
Energi 1486 /  355
Fett 0 g
varav mättade fettsyror 0 g
Kolhydrater 82 g
varav socker 61 g
Fiber 9.1 g
Protein 2.3 g
Salt 0 g
Produktnummer: ANA_002
Ursprung Costa Rica
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335833261
Datablad Specikation
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras torrt, svalt och skyddat från värme.
Ingredienser 100% torkade ananasringar
Allergener Innehåller inga allergener enligt EU-förordningen 1169/2011.
Bäst före-datum 25.07.2023
Produktbeskrivning Torkade ananasringar utan tillsatt socker
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg
Våra ananasringar är osötade och svavelfria. De smakar fruktigt och aromatiskt, precis som ananas. De kan ätas utan något annat, doppas i choklad eller göras till kakor. Men de gula till lätt bruna ringarna är också utmärkta i kryddiga rätter från det indiska eller asiatiska köket.
Om din fyrbenta vän har stulit några torkade ananasringar är det inget problem. Många människor ger till och med sina hundar torkad frukt med flit. Jämfört med många andra tillverkare har våra produkter den fördelen att de inte innehåller något extra socker. Men du bör ändå tänka på rätt hundmat. Du är välkommen att ta en titt på vårt sortiment av hundmat.
Ananas finns i snabbköpet året runt, eftersom den nästan alltid importeras till Tyskland. Huvudperioden för ananas i butiken är dock från mars till juli. Under andra månader kanske den inte smakar lika aromatiskt och fruktigt - som tur är skördas vår ananas mogen och kan avnjutas året runt tack vare torkningsprocessen.
Trodde du att man bara kunde göra sylt med färsk frukt? Du hade fel, för det är inte heller något problem att göra sylt med torkad frukt. Det enklaste sättet att göra detta är att blötlägga våra torkade ananasar över natten i tillräckligt med vatten - på så sätt blir de fina och mjuka och kan lätt mosas på morgonen. Som du vet har vi också instruktioner om hur du kan göra ananasmarmelad själv.
Ja, våra torkade ananasringar är veganska. De tillverkas endast av ananas och innehåller inga animaliska ingredienser.
Ananasen (Ananas comosus eller Ananas sativus) tillhör familjen bromeliadväxter och kommer ursprungligen från Amerika. Idag odlas den i tropiska områden över hela världen och växer markbundet från marken. Dagens fakta: Har du någonsin undrat vad plural av ananas är? Det har vi också gjort, och därför har vi gjort lite efterforskningar åt dig. Och vi har goda nyheter: Både "the pineapple" och "the pineapple" är den korrekta pluralformen av den tropiska frukten.
Ananas är naturligt glutenfri. Korsförorening med gluten kan dock förekomma under fyllningsprocessen, eftersom vårt fyllmedel också bearbetar livsmedel som innehåller gluten. Av denna anledning beskriver vi inte våra torkade ananasringar som glutenfria.
100 g av vår torkade ananas innehåller 355 kcal. Du hittar de exakta näringsvärdena bredvid eller under produktbeskrivningen eller förpackningen.
Framför allt är en balanserad och hälsosam kost hälsosam. Våra torkade ananasskivor får däremot poäng med sitt höga fiberinnehåll (9,1 g/100 g) och förför dina smaklökar.
Ananas bör endast ätas måttligt under graviditeten. Därför bör du prata med din läkare om du kan äta vår torkade ananas under graviditeten.
Nej, det är bäst att du inte gör det. Kondensen gör ananasen mjuk efter upptining och den börjar snabbt mögla. Men eftersom vi har torkat ananasen behöver du inte frysa den - den håller sig länge ändå.
Du uppnår viktminskningsmålen främst genom ett kaloriunderskott. Torkade ananasringar, liksom de flesta torkade frukter, är inte direkt kalorisnåla. Du behöver dock inte bannlysa torkad ananas från ditt kök om du är på diet. De är rika på kostfibrer (9,1 g/100 g).

Varieties & Origin

Dried pineapple

Dried pineapple pieces taste fruity and sweet, and add a delicate and unique taste to your morning porridge or yoghurt bowl.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Costa Rica 3400000
Philippinen 2700000
Brasilien 2600000
Thailand 2100000
Indonesien 1800000
Indien 1700000
Nigeria 1600000
China 1600000
Mexiko 1000000
Kolumbien 900000
Ghana 700000
Vietnam 650000
Angola 600000
Peru 550000
Venezuela 500000

Around 28 million tons of pineapple were harvested worldwide in 2018. Most of it comes from Central and South America, and Asia, but pineapple is also cultivated in other countries with a sufficiently warm climate. In total, an area of over 1,000,000 hectares was planted with pineapples in 2018. In most cases, pineapple is grown in monocultures and takes 1 to 1.5 years to be harvested, depending on the climate.

Herstellung

Prisutveckling "Ananasringar utan tillsatt socker 1 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.9/5

318 Omdömmen


94%
6%
0%
0%
0%
Jasmin H.  | 29.06.2022

Helt enkelt utsökt och ett bra fruktsnack

Högsta kvalitet, bra pris, god smak

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Barbara M.  | 28.06.2022

Mycket välsmakande.

Superkvalitet. Mega smak.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Carole C.  | 21.06.2022

Megalecker!!!!

Läckert och saftigt! Jag kan verkligen rekommendera den!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Enf.ª Ana V.  | 20.06.2022

Utmärkt

Beställningen kom super snabbt. Mycket välsmakande. Utmärkt mellanmål. Något syrlig.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Stephanie R.  | 07.06.2022

Läckert men klibbigt

De torkade ananaserna är mycket goda. Jag kommer definitivt att beställa dem igen. Tyvärr klibbar de ihop, vilket är lite irriterande när man äter.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Andrea S.  | 23.05.2022

Min älskade ersättning för gummibjörnar!

Väldigt gott! Jag har redan köpt ananasringarna flera gånger och gillar dem verkligen. De är ibland lite fuktigare, ibland lite torrare, men alltid mycket fruktiga och behagligt söta. Jag har haft några som var ganska söta och nästan utan smak, men de här har aldrig varit det. De är min ersättning för gummibjörnar och co. och jag tycker att de är ett absolut fullvärdigt sådant. Därför kommer de att köpas om och om igen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Gabriela B.  | 19.05.2022

Hög beroendefaktor

Lecker

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Fatma G.  | 13.05.2022

Riktigt gott

Riktigt gott, beställer alltid mangostrips, ville prova ananas också.Ananas är till och med bättre än mango.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Lesław Z.  | 12.05.2022

Läckert. Jag kommer definitivt att beställa igen

Som alltid är den härligt söt och passar till allt.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Tania B.  | 24.04.2022

Perfekt

Mycket god, fyllig och med den naturliga sötman i rätt läge.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Andra har även kollat in